Червоний промінь

У Новоолександрівській громаді ліквідовують наслідки обстрілів

 

У Новоолександрівській громаді ліквідовують наслідки обстрілів,

підтримують земляків

Ця громада займає третє місце у Запорізькому районі за фактами руйнацій від ворожих обстрілів: зруйновано більше 300 об’єктів житлового та 8 нежитлового фонду – КЗ «Обласна база спецпостачання» (с. Веселянка), відділення КНП «Фізіопульмонологічний центр» (с. Веселянка), Григорівський клуб, Юльївський клуб, мостові переходи біля с. Григорівка та с. Юльївка, Юльївська початкова ланка Новоолександрівської гімназії та Григорівська гімназія. Усі сили і засоби було направлено на усунення пошкоджень, щоб люди змогли нормально перезимувати.

Ситуацію на території коментує голова Новоолександрівської громади Олександр Корнієнко:

  • Багато планів і задумів мали на 2022 рік, але, на жаль, в них безцеремонно втрутилася сусідня держава – агресорка. Тож замість очікуваної розбудови громади довелося вирішувати питання зовсім іншого ґатунку.  І ми змогли вистояти у такі буремні часи і, в першу чергу, завдяки небайдужим людям, благодійникам, нашим військовим, медикам, волонтерам, працівникам соціальної сфери.

Інтенсивні обстріли нашої громади почалися  з 3 березня 2022-го, «прилітало» в городи, по будинках, соціальній та приватній інфраструктурі. Найбільш постраждали села Запорожець, Юльївка, Веселянка. Важких руйнувань зазнало близько 15-20% житлового фонду, решта – частково пошкоджені, вікна, покрівля, двері, сараї. І безумовно,  психологічні травми отримало населення. Спочатку налякані люди масово виїжджали, потім поверталися.  Відбувається постійна міграція. У травні-червні торік виїхала десь половина кількості жителів громади, восени більшість повернулася додому. Де можливо, люди зробили ремонти, й живуть у своїх будинках. Когось із пенсіонерів забрали діти до міста. Зараз відсутні приблизно 30-40% населення громади.  

Сільська рада надавала постраждалим домогосподарствам будівельні матеріали: дошки, плівку, брезент, монтажну піну, пінополістерол, листи ОСБ та багато іншого, щоб земляки належно підготувалися до опалювального сезону, дощів, морозів. Закупівля усього необхідного відбувалася з місцевого бюджету, а також отримували допомогу від Запорізької РВА (Олег Буряк, ) та Запорізької ОВА (Олександр Старух, Геннадій Тимченко), фондів, міжнародних організацій. Лише з місцевого бюджету було надано матеріальної допомоги постраждалим для відновлення пошкоджених будівель на суму майже 500 тис. грн.

   Значних руйнувань зазнав заклад освіти в с.Юльївка, де будівля пошкоджена майже на 40%. Григорівська гімназія витримала «прильот» з С-300 за 10 метрів від будівлі, вибуховою хвилею вибило двері, вікна, знесло покрівлю, стіни вистояли. Спільними зусиллями «законсервували» за допомогою будівельних матеріалів обидві освітні будівлі, добре попрацювали будівельники. Підтримуємо  наразі мінімальну температуру (10-12 градусів) в приміщеннях, щоб опалювальні системи не розмерзлися.

Всі факти руйнацій зафіксовано, люди писали заяви, відповідними комісіями сільради робили обстеження, подавали дані в онлайн таблицях у районну і обласну держадміністрації та на міністерство територіальних громад задля майбутнього відшкодування. Реєструвалися громадяни й особисто через застосунок «Дія».

Сільська рада також зробила замовлення проєктній організації, яка виконала обстеження, розробила експертний звіт з оцінкою по факту руйнувань та підготувала попередню кошторисну документацію щодо  Юльївської початкової ланки Новоолександрівської гімназії, де на відновлення потрібно близько 4 млн.грн., Григорівського – 6 млн.грн.

    Новоолександрівська ТГ- одна з перших у регіоні взяла участь у державному проєкті для прифронтових територій щодо придбання дров і роздачі їх населенню. Важко було знайти постачальників, ніхто не хотів їхати в небезпечну, обстрілювану зону, але все ж вдалося вирішити цю проблему. Безоплатну деревину на території отримали 440 домогосподарств по 3,2 кубометри, це практично половина дворів громади. Пріоритет мали пільгові категорії: інваліди, ВПО, багатодітні родини, одинокі, родини бійців ЗСУ…

Незважаючи на близькість до лінії розмежування, Новоолександрівська громада прийняла значну кількість внутрішньо переміщених осіб з Мелітополя, Кам’янського, Поліг, Оріхова, Василівки, Таврійської громади. Усі вони отримали статус ВПО та щомісячні грошові виплати від держави, забезпечені гуманітарною допомогою, продуктовими наборами, матрацами, ковдрами, речами першої необхідності. Користуючись ситуацією, деякі наші мешканці,  жителі «червоної зони»,  виїжджають та реєструються в Запоріжжі чи Широківській громаді, щоб отримувати виплати як ВПО, а потім повертаються та вимагають допомогу ще й від сільради… Робота щодо контролю над цим питанням ведеться,  адже на соціальну та фінансову підтримку мають розраховувати лише ті, хто її дійсно потребує.

Велика підтримка вразливим верствам населення надходить від Гуманітарного штабу, який ми створили на початку війни. Допомогу надають гуманітарні штаби району та області, різноманітні благодійні фонди такі як «BELUGA» , «Посмішка ЮА», «Карітас» та ін. Не тільки ВПО, а й місцеве населення кілька разів на місяць отримують харчі, родини з малечею – дитяче харчування, підгузки.  Завдяки нашим друзям з Ротарі Клубу «Запоріжжя-Хортиця» (президент Олена Сопіна) громада отримала «швидку допомогу», новітнє медичне обладнання.

У тяжкий воєнний рік ми продовжуємо надавати весь спектр послуг первинної ланки медицини: працюють сімейні лікарі, педіатри, невідкладна допомога. Ще у вересні 2021 року ми створили КНП «Медицина для кожного» НСР ЗР ЗО,  зареєстрували, отримали усі необхідні сертифікати, ліцензії з НСЗУ, почали працювати, у лютому 2022 року уклали декларації з населенням. А тут війна! Все утримання медицини громади пів року забезпечувалося з місцевого бюджету, включаючи заробітні плати медперсоналу. Писали звернення на МОЗ, область, Асоціацію місцевих рад, проблема зрушилася з місця, але лише частково, перерахунку так і не відбулося. Зараз заборгованість по відшкодуванню за укладеними деклараціями становить 300 тис.грн.

Насправді, це не єдина проблема, яку доводиться вирішувати Новоолександрівській ТГ. Так, освітній процес нині дистанційний, проте не всі жителі громади мають фінансову змогу забезпечити учнів комп’ютерною технікою, є родини, в яких на 5 дітей лише один ноутбук. Як зазначає сільський голова О. Корнієнко, зверталися до різних фондів, організацій, як результат отримали 15 ноутбуків від департаменту освіти  ЗОДА (Людмила Бухаріна) для педагогів та 7 – для учнів з малозабезпечених родин. Але це, звичайно, крапля в морі.

  • Через військовий стан, енергетичну кризу (часті відключення та перепади напруги впливають на стан теплозабезпечення), економічний спад, суттєво зменшилася дохідна частина сільського бюджету, ми покриваємо лише захищені статті бюджету.

У громаді забезпечено роботу Пунктів Незламності (розташовані у закладах освіти та культури), але потребуємо хоча б два Старлінки.

Надзвичайно гострим на сьогодні є питання боргів за водозабезпечення. Внаслідок бойових дій, обстрілів та прильотів неодноразово пошкоджувалися місцеві водогони, були серйозні пориви та втрати води.  КП «Облводоканал» виставляє громаді рахунок на суму понад 150 тисяч гривень, хоча фактично було спожито вдвічі менше. Ніякі пояснення, докази не беруться до уваги керівництвом постачальної організації. Ситуація зайшла в глухий кут. Звертаємося по допомогу до керівництва області, депутатів та державної влади для вирішення цієї болючої проблеми!

 – У цей важкий період війни кожен виявляє своє справжнє обличчя, хтось відразу втік за межі області, інший волонтерить, допомагає, чим може, фронту та громаді. Я вдячний колегам, хто на своєму робочому місці забезпечує життєдіяльність території; усім тим, хто у перші дні ворожого вторгнення допоміг обладнати захисні оборонні споруди; освітянам, які тримають навчальний і “продовольчий фронт”; працівникам культури, що забезпечують роботу Гуманітарного штабу. Спасибі підприємцям, фермерам, які надають техніку та пальне, виготовляють буржуйки. Окрема вдячність благодійникам, фондам, партнерам. Низький уклін землякам, які стали на захист України! Тільки разом, об’єднавшись, ми переможемо і відбудуємо рідний край! – наголошує Новоолександрівський сільський голова Олександр Корнієнко.

Наталія СТІНА.