Червоний промінь

Найскладніша зима України: гідно пройти опалювальний сезон-2023

З настанням холодів для жителів села почалася важка пора, літні люди кажуть: «Дві зими б віддали за одне літо.»

Мріяли про газ, але повернулися до дров

 У Запорізькому районі більшість населених пунктів газифіковані. Раніше, коли газ коштував копійки, всі прагнули комфорту, щоб на старості років не мучитися з вугіллям і дровами. Зараз ситуація протилежна. Мої знайомі в приміському селі відмовилися користуватися блакитним паливом через дороговизну й перейшли на дрова, брикети, пелети. Кажуть, добре, що залишили свого часу технічну можливість користуватися поряд з газовим котлом і твердопаливним. Зараз вони його модернізували, щоб все регулювала автоматика. Переконані, що так дешевше, ніж платити за газ у зимові місяці по 6-8 тисяч гривень. При пенсіях у 4000 гривень на місяць їм доводилося весь час «прикручувати», економити, сидіти в холоді та готувати на газу лише їжу. Цього сезону вони скористалися державним інтернет-магазином “ДроваЄ”, оплатили замовлення  з доставкою і недовзі отримали дрова.

За офіційною інформацією, для забезпечення паливними дровами найбільш вразливих категорій громадян на прифронтових територіях Уряд розподілив серед обласних військових адміністрацій 563 мільйони гривень. Вони пішли на закупівлю та доставку дров для населення Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської та Запорізької областей.

Так, приміром у ветерана-педагога з села Новопетрівки Любові Федорівни Товстокорої будинок негазифікований, вона отримала від Широківської громади безкоштовно 4 кубометри дров, ще стільки ж закупила самостійно. Говорить, що на зиму повинно вистачити. Крім того, громада забезпечила її конвектором для обігріву приміщення і щомісяця їй надають продуктовий набір, за що вона щиро вдячна місцевій владі.

Людмила Миколаївна Литвиненко – містянка, мешкає у селі Федорівка останні 13 років. Завжди хотілося жити в селі, на березі Дніпра, знайшли будиночок, щоб доньці з інвалідністю було зручно. А тут сталося банкротство підприємства, де працювала, тож довелося переїхати сюди назавжди. Будинок має тільки пічне опалення, запасаються дровами, брикетами самостійно. Дорого, звичайно, 8 тисяч гривень тонна брикетів, плюс доставка. Зверталися до сільської ради по соціальні дрова, але їм відмовили через те, що донька-інівалід зареєстрована в Запоріжжі. Втім гуманітарною допомогою, продуктовими наборами забезпечують щомісяця. Жінка також дуже задоволена такою послугою громади, як соціальний транспорт. Щосереди мешканці Федорівки пільгових категорій мають змогу безкоштовно дістатися обласного центру та потім повернутися додому соціальною маршруткою. Після подорожчання проїзд до Запоріжжя з їхнього села вартує 70 гривень, в обидва кінці – це 140 гривень. Людмила Миколаївна – людина з активною життєвою позицією, опікується місцевим клубом, веде групу «Федорівка» в ФБ, бідкається про благоустрій села, каже, « Добре, що біля дачників сміттєвий бак поставили, але цього мало, швидко заповнюється, навколо накопичуються відходи, а нещодавно виявили багато сміття біля підкачувальної станції, тут також напрошується встановлення сміттєвого баку. Ми (журналісти) передали це звернення голові громади Денису Коротенку, а також попросили його допомогти цій родині з дровами.

Як зимується мешканцям Широківської громади

  • У рамках підготовки до опалювального сезону-2023 частину приміщень бюджетної сфери було переведено на тверде паливо, проведено тендери та закуплено пелети на увесь зимовий період для соціальних закладів. Це зокрема, дві школи, два дитсадки, два ФАПи та Центр культури і дозвілля у селах Широкому та Ручаївці. На прикладі Петропільського закладу освіти бачимо, що перехід опалювальної системи на альтернативні види палива, дозволило серйозно зекономити фінансові ресурси, – розповідає Широківський сільський голова Денис КОРОТЕНКО.

Широківська громада взяла участь в урядовій програмі, відповідно до якої, на територіях, прилеглих до зон проведення бойових дій, влада забезпечувала мешканців безоплатною деревиною.

Держава виділила субвенцію на закупівлю паливної деревини, доставку до Запорізької області та підвіз жителям. Завдяки цій ініціативі домогосподарста вразливих верств населення безкоштовно отримали по 4 кубометри паливної деревини.

Першочергово допомога надавалась таким пільговим категоріям:

  • особам з інвалідністю І, ІІ та ІІІ групи, дітям з інвалідністю;
  • онкохворим особи;
  • самотнім опікунам дітей;
  • членам родини (дружина/чоловік, діти, мати/батько) загиблих військовослужбовців;
  • членам родини (дружина/чоловік, діти, мати/батько) військовослужбовців, які зараз знаходяться в зоні бойових дій;
  • отримувачам соціальних послуг КУ «Центр соціальних послуг Широківської громади»;
  • самотнім особам похилого віку (60 років та старше);
  • вагітним жінкам, матерям, що мають дітей до 2-х років;
  • внутрішньо переміщеним особам;
  • багатодітним сім’ям. Для отримання деревини вищезазначені категорії надавали відповідні документи, які підтверджували їх статус і зареєстровані та проживають в Широківській громаді.

       

Таким чином у стислі строки, букавальноза 5 днів, було охоплено 773 домогосподарства, а це більше 2000 жителів громади. Роздали 3092 куб. м деревини. Це найвищий показник серед громад Запорізької області.

Громада підтримала усіх земляків, будинки яких були пошкоджені внаслідок ворожих обстрілів (20 об’єктів житлового фонду). Так, 19 осель отримали часткові пошкодження, громадянам були надані будівельні матеріали для відновлення: поліетиленова плівка, дошки, листи ОСБ. Родину ВПО зі зруйнованого та непридатного для проживання будинку було переселено до родичів.

Категорія внутрішньо переміщених, яких нараховується близько 4,5 тис. осіб, перебуває на особливому контролі місцевої влади. Вони отримують увесь спектр соціальних послуг, а також матеріальне забезпечення, люди отримали одяг, посуд, ковдри, подушки, електрочайники, буржуйки, діти – канцелярію, регулярно – продуктові набори.

У адмінбудівлях населених пунктів громади розташовано пункти обігріву, повноцінні Пункти Незламності в Ширківській ОТГ діють в селі Широкому (Центр дозвілля) та селі Петропіль (приміщення школи), там є все необхідне, крім Старлінків. В кожному можна зігрітися, підзарядити телефони, випити гарячого чаю. У разі критичних ситуацій в пунктах наявні розкладачки, ковдри, зарядні пристрої, запас води, гарячі напої, опалення приміщень, запас пального для роботи генератора. Адміністрація звертається до громадян з проханням буди відповідальними: відвідувати ПН у дійсно безвихідних ситуаціях, адже кожна година роботи генераторів – це літри пального, цей ресурс треба використовувати максимально ефективно.

____________________________________________________________________________________________

Жителі села Новоандріївка, колишнього Оріхівського району на Запоріжжі, вже 10 місяців живуть на лінії вогню. У селі пошкоджені електромережі та немає газу. Ми поспілкувалися з родиною Білоусів, які мають частково зруйнований після потрапляння російського снаряду будинок, тож зимують у літній кухні. Як могли утеплили будівлю, позамазували, встановили буржуйку, обігрівач, запаслися консервацією, продуктів вистачить пережити зиму. 

Сільська рада привезла безкоштовно дрова, залишилася деревина ще й з минулого року.

  • На цей опалювальний сезон нам запасів вистачить. А далі, сподіваємося, що окупантів виженуть, відбудуємо хату, підключать газове опалення. Виїжджати з села не збираємося, – наголошує глава родини, пан Микола.

 

Наталія СТІНА.