Червоний промінь

Перша повністю інклюзивна бібліотека відкрилася в Запоріжжі

В Запоріжжі триває реформа міських бібліотек, в рамках якої передбачається створення сучасних умов для відвідувачів. 1 вересня, в акурат до Дня Знань, в місті було відкрито інклюзивну бібліотеку. Її унікальність полягає у тому, що в ній дотримано всі вимоги щодо безбар’єрності та доступності для людей з інвалідністю. Така читальня для міста перша в своєму роді. Про особливості закладу розповіли на офіційному сайті Запорізької міської ради.

Бібліотека розташована у Вознесенівському районі на вул. Незалежної України, 68а. Вона була готова до відкриття ще в лютому поточного року, але через війну відкриття довелося відкласти. На її реконструкцію з міського бюджету виділено 2,3 млн грн. 

Після завершення перебудови заклад має новий інтер’єр у стилі міських бібліотек. Оновлено фасад приміщення та прилегла територія. До слова, змінився не тільки дизайн читальні – весь її простір було адаптоівано під потреби людей з інвалідністю. Враховано буквально кожну таку людину – з порушеннями опорно-рухового апарату, з вадами зору, мами з дитиною у дитячому візочку. Облаштовано пандус, вбиральню, проходи для зручності пересування читачів на візках, тактильні смужки та позначення шрифтом Брайля для людей зі слабким зором. На вході розташовано мнемосхему – тактильний план приміщення бібліотеки, налаштовано систему для автоматичного відкриття дверей за допомогою сенсору, встановлено кнопку виклику персоналу. В проєкті витримано всі вимоги щодо архітектурної безбар’єрності і доступності, зазначили в ЗМР.

Що ж до бібліотечного фонду закладу, за словами завідувачки бібліотеки Юлії Кобзар, його поповнили 46 екземплярів книг зі шрифтом Брайля та 67 книг великим шрифтом для людей зі слабким зором. Це українська та світова класика, сучасні та зарубіжні автори. Загалом фонд складає 9 тисяч книжок. Також у закладі працює сервіс “Е-книга” та доставка видань на замовлення. Усі послуги надаються безкоштовно. А ще всі гості можуть вільно користуватися мережею Інтернет.

Всі оновлені бібліотеки Запоріжжя також враховують вимоги потреб людей з інвалідністю, але оновлений заклад стане осередком для проведення різноманітних заходів. “Діяльність цієї сімейної бібліотеки з інклюзивним напрямком буде спрямована на соціальну інтеграцію та розвиток активності дітей, людей з інвалідністю шляхом формування інклюзивного середовища. На її базі будуть проводитись розвиваючі тренінги й культурні заходи з партнерами ГО “Всеукраїнська спілка інвалідів УСІ”, ТОВ “Червоний хрест України” та іншими”, – розповіла директорка міської публічної бібліотечної системи Запоріжжя Ірина Лень.

Наразі у бібліотеці зареєстровано 1500 читачів. Працівники читальні запрошують до себе в гості всіх бажаючих.