Червоний промінь

Ситуація на Запорізькій АЕС: загрози, евакуація, план дій

У Медіацентрі при Запорізькій ОВА відбувся спільний брифінг за участю голови Запорізької ОВА Юрія Малашка та т.в.о начальника ГУ ДСНС в Запорізькій області Владислава Гусинського щодо ситуації на ЗАЕС.

Наразі ситуація на Запорізькій АЕС повністю контрольована, рівень радіації вимірюється кожні 2 години, і перебуває в нормі. Рівень води у ставку-охолоджувачі становить 16,6 м – цього достатньо для охолодження 5-го реактора. За станом станції слідкують українські фахівці та інспектори МАГАТЕ.

Вже понад рік найбільша в Європі атомна електростанція перебуває в окупації, та зважаючи на підступність нашого ворога, треба бути готовими до будь-якого розвитку подій. Наразі ЗОВА реалізує всі необхідні заходи на випадок виникнення надзвичайної ситуації. Вже є чіткий план дій, визначений разом з фахівцями, окрема увага приділяється проведенню командно-штабних навчань. До них залучені представники ДСНС, «Енергоатому» та інші структури і відомства.

  • Штабні навчання проводяться з залученням сил і засобів, які будуть задіяні в евакуації людей у разі реальної загрози з громад в 50-кілометровій зоні. Це представники поліції та ДСНС, голови цих громад. Не виключаємо можливий вивіз населення і з тимчасово окупованих територій. Ми готуємося і до такої ситуації, – зазначив начальник ЗОВА Юрій Малашко.

Командно-штабні навчання проходять у 2 етапи: теоретична частина та практичне тренування. В рамках навчань відпрацьовується взаємодія між штабами, фахівцями та керівниками громад, до яких вже також доведено план дій.

  • Ці заходи допоможуть не лише відпрацювати всі механізми та кроки, але і виявити слабкі місця. Стане точно зрозуміло, які сили й засоби ми зможемо залучити. Наразі немає потреби в евакуації та немає приводів для хвилювань, але маємо завжди бути готовими, особливо зважаючи на те, що знаходимося в 30 кілометрах від лінії розмежування – зауважив Юрій Малашко.

Під потенційну евакуацію за попередніми даними підпадають близько 138 тисяч осіб Запорізького, Василівського районів та двох районів обласного центру ( потрапляють два райони Запоріжжя (Хортицький і частина Дніпровського), Долинська та Біленьківська громади Запорізького району).

Пункти приймання, деконтамінації та розміщення населення готові до розгортання у найкоротші терміни. Є домовленості з керівниками інших областей, які вже висловили свою готовність прийняти евакуйованих. Крім цього, є домовленості і з приватними перевізниками, які готові будуть надати допомогу у вивозі людей.

Начальник ЗОВА наголосив, що громадяни мають зберігати пильність та отримувати інформацію виключно з офіційних джерел. Також населення просять реагувати на сповіщення про тривоги та надзвичайні ситуації. 

Наразі проходить двотижневе тестування альтернативного формату сповіщень, що дозволить врахувати всі переваги та недоліки нового повідомлення. 

Вже зараз можна ознайомитись з інструкціями та рекомендаціями щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.  Вони опубліковані у відповідній пам’ятці на сайті Запорізької ОДА, де зібрано покроковий план дій, а також – мапа укриттів.