Червоний промінь

“Орки не помітили”. Музейниця з Ізюма врятувала від росіян 300-річну реліквію

Ізюм на Харківщині – одне з перших міст, куди майже одразу проник “російський мир”. Плани окупантів там не дивували – нещадно вбивати все українське, в тому числі й культуру. Власне, те ж саме вони роблять і зараз. Звичайна працівниця Ізюмського краєзнавчого музею під час окупації зробила дуже мужній та кмітливий вчинок. Вона врятувала епохальний експонат, надважливий для всієї української минувшини. Історія жінки зацікавила журналістів.

Працівницю закладу звуть Діна Листопад. В березні вона евакуювалася з рідного міста до Кропивницького, де тепер мешкає та працює. Коли Ізюм звільнили, навідалася туди, щоб забрати родинні фотографії. В розмові зі ЗМІ пані Діна пригадала, що частину міста, яка була під захистом українських бійців, росіяни обстрілювали з усього арсеналу. Через це жоден транспорт не міг потрапити на цю територію. “А тут їхав маленький автобус, я вискочила на дорогу, почала махати руками. Хлопці звідти кричать: «Швидко, швидко!». З підвалу вибігли син, його наречена, моя мама, собака. Кота і п’ятеро щурів я заховала під куртку. Так ми і вибралися”, – розповіла Листопад.

В музеї, де вона працювала, зберігалося друковане напрестольне Євангеліє 1707 року виходу. Книга має срібне з позолотою оклад, виконаний в стилі українського бароко. Її видав сам запорозький гетьман Іван Мазепа. Напрестольне Євангеліє – подарунок Петра Першого Ізюмському Преображенському собору. За всю історію книжкового друку воно випускалося всього двічі. Тож персонал закладу вирішив не залишати такий експонат перед носом у окупантів, які могли зробити з ним що заманеться. “Ми почали ховати найцінніше. По-перше – дорогоцінні метали, потім такі предмети, які мають особливу цінність, в тому числі й Євангеліє. Підмінили його та заховали, як і інші цінні речі з колекції. Про цю книгу знали багато людей, якби ця інформація дійшла до орків, вони могли його шукати в музеї”, – переконана жінка. Замість культового експоната в вітрину поставили колового огляду книгу, яка трохи його нагадувала. Діна Листопад вважає, що мародери та росіяни не помітили жодної різниці. Таким чином колекцію вдалося врятувати, впевнена вона.

Нині врятоване Євангеліє перебуває у сховищі під охороною військових.


Ізюмський краєзнавчий музей було засновано в 1920 році. Початок йому поклав археолог Микола Сібільов. Під час Другої світової війни частина колекції та будівля закладу були знищені. До вторгнення РФ в Україну в музеї експонувалися предмети середньовіччя, козацької доби, нумізматична колекція, етюди Сергія Васильківського, інших художників тощо.