Червоний промінь

Як подолати хандру взимку?

Скорочений світловий день, негода та морози. Зимовий час має негативний вплив, як на фізичний, так і на психологічний стан людини.

Чому ми відчуваємо хандру саме взимку?

На наш емоційний стан впливають не лише самі почуття та події, які трапляються навколо. Досить великий вплив мають також фізіологічні процеси, які відбуваються в організмі. Серед переважних чинників хандри можна виділити:

  • Брак сонячного світла та скорочення світлового дня в результаті якого організм відчуває постійну втому.
  • Довгий темний період доби викликає надмірне вироблення гормону сну мелатоніну, надлишок якого може спричиняти відчуття постійної сонливості та кволості.
  • Недостатня активність та брак погулянок у холодну погоду – ще один чинник того, що зимові дні викликають стрес в організмі.
  • Незбалансоване харчування та мала кількість свіжих овочів, фруктів та все того ж активного руху, може виникати нестаток гормонів «щастя» – серотоніну та дофаміну, баланс яких є основою гарного самопочуття та задоволення життям . І це ще одна причина зимової хандри.

Цікаві факти про напади депресії у зимовий час

Чи знаєте ви, що жінки більш схильні до проявів сезонного афективного розладу? Також до групи ризику входять люди молодого віку: депресія характерна для тих, кому від 20 до 39 років. А ще кандидати на вплив зимової хандри – це самотні люди, яким під час зимових свят особливо непереливки.

Тож, як боротися з зимовою хандрою?

Почнемо з найбільш простих засобів:

* Частіше гуляйте на вулиці – перебування на свіжому повітрі не лише дозволить тілу рухатись, але й загартує організм. Денне світло є життєво важливим.

* Збалансований раціон – основа гарного емоційного почуття. Не намагайтеся збільшити рівень серотоніну самими лише солодощами. Мед, фрукти, горіхи, овочі – також можуть стати корисним джерелом вітамінів та вирівняти гормональний баланс. Вживайте вітаміни – це важливо! Саме час для омега-3 кислот.

Вони допомагають зменшити тривогу“, – пояснюють лікарі.

Включіть до раціону лосось, форель, волоські горіхи та інші продукти, які мають високий вміст омега-3. Є також дослідження, які вказують, що у таких випадках може допомогти риб’ячий жир.

А ще,виявляється, молочна продукція, хумус і фалафель багаті триптофаном — амінокислотою, з якої утворюється той самий серотонін.
А ось популярні ліки проти хандри — шоколад та м’яке світло свічок нам не допоможуть збадьоритися. Брак світла і солодощі здатні скоріш посилювати млявість нашого мозку.

  • Соціалізуйтесь та намагайтесь більше спілкуватися. Адже це потужний стимулятор мозку. Читання книжок у затишному теплому кріслі — це прекрасно, але не варто себе повністю ізолювати. Спілкування і підтримка істотно зменшують ризик депресивних станів, синдрому вигорання та серцево-судинних хвороб.

Активний рух в холодну погоду допоможе нам не змерзнути, не набрати вагу і утворити ще більше серотоніну, а також вітаміну D. Тому одягайтесь тепліше та сміливо виходьте на прогулянки. До того ж, зимові види спорту — хороші ліки проти сезонного смутку.

Матеріал підготовлено за рекомендаціями психолога І.Левданської