Червоний промінь

Чи треба вживати калію йодит та що треба мати на випадок радіаційної загрози

Про алгоритм дій у разі радіаційної небезпеки, які ліки варто тримати в аптечці та чому не потрібна йодна профілактика — розповідає завідувачка навчально-тренувального відділу Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЗОР Наталія Дорошева.

Про радіаційну загрозу

Запоріжжя знаходиться в 50-кілометровій зоні. Чого ми будемо боятись — це хмари і радіоактивного пилу, який буде йти в наш бік за вітром і розноситиметься. Є таке правило в радіації: чим далі від джерела, тим менше небезпека. Тому загрозу будуть нести джерело і люди, які знаходяться поруч з джерелом. Вони дійсно можуть отримати велику дозу опромінення.

Чим далі від джерела, чим більше ми маємо захисту, тим менше шансів отримати радіоактивне ураження.

Перше, що буде — це сповіщення всього населення, щоб ми знаходились у будівлях, убезпечили себе від радіоактивного пилу: зачинили вікна, загерметизували приміщення, перестали користуватися кондиціонерами, щоб ніщо не потрапило в будівлю.

Дієва допомога: як захиститися від радіації
Наталія Дорошева. Фото: Суспільне Запоріжжя

Про алгоритм дій у разі витоку радіації

Якщо ми знаходились на вулиці, увесь одяг, у якому були (і взуття, і нижня білизна), знімаємо, складаємо в поліетиленовий пакет (у декілька шарів пакетів) і залишаємо перед входом до нашого будинку, щоб зменшити контакт. Також треба прийняти душ, жінкам рекомендовано помити повністю волосся звичайними мийними розчинами, шампунями, щоб змити пил і бруд.

Чим менше ми контактуємо, тим менше шансів отримати забруднення.

Воно може бути не тільки зовнішнє — на шкірі, одязі, слизових оболонках, також ми можемо вдихати пил, і цей пил може потрапити всередину до кишківника разом з продуктами, які знаходились на вулиці. Ми знаходимось подалі від джерела небезпеки, тому в людей є деякий час, щоб зібратись, знайти собі укриття. І не забувайте, що в нас є гаджети — мобільні телефони, які теж краще знезаразити.

Заздалегідь ми повинні підготувати воду, щоб пити; технічну воду; продукти харчування в герметичних упаковках. Частина повинна бути в холодильнику, який закривається герметично.

Дієва допомога: як захиститися від радіації
Про небезпеку для людей, котрі живуть поблизу ЗАЕС

У них більше шансів отримати радіаційне ураження. Вони більше контактують з джерелом, тому буде різна симптоматика. Взагалі, чим більше доза радіаційного ураження, тим швидше будуть виникати симптоми в постраждалих. Такий найнебезпечніший симптом, який може отримати людина, наприклад, при дозі в 10 грей — це нудота і блювота багато разів. Це перша ознака великої дози радіологічного навантаження. А далі можуть бути опіки шкіри. Чим далі відстань, тим менше навантаження радіонуклідів на наш організм. І ми можемо мати лише віддалені наслідки через п’ять років, через рік. Там уже буде пошкодження кісткового мозку або якісь онкозахворювання.

Про респіратори та медичні маски

Так, є рекомендація: дихати через респіратор деякий час. Бажано використовувати респіратори, щоб захистити свої слизові оболонки від пилу з радіоактивними елементами. Чим щільніший респіратор, тим краще. Якщо ми змочимо ватно-марлеву пов’язку, вона деякий час буде мокра, осідатиме пил. Вона буде висихати і треба буде її змінювати, то краще все ж таки використовувати респіратори або маски звичайні в декілька шарів.

Про ліки, які мають бути в домашній аптечці

Треба мати ті ліки, які люди приймають постійно, аби зменшити контакт з вулицею, а також запастися іншими, які можуть знадобиться — жарознижувальні, знеболювальні, седативні, заспокійливі.

Про необхідність сорбентів

Вони бажані, бо може бути не тільки забруднення радіоактивними елементами, а й загострення інших супутніх хвороб. Якщо людина все ж таки проковтнула їжу, забруднену радіоактивним пилом, то краще тоді вжити сорбенти, аби зменшити всмоктування цього радіоактивного пилу в кишківнику.

Про калію йодид

Взагалі, коли була катастрофа на Чорнобильській АЕС, дійсно був викид великої кількості радіоактивного йоду, який влаштовувався в щитоподібну залозу, порушував роботу, викликав захворювання онкологічні щитоподібної залози. Багато років ми робили висновки лише на трагедії ЧАЕС, де був цей радіоактивний йод.

Сьогодні ЗАЕС має іншу специфіку. Якщо в подальшому в лабораторії буде виміряно повітря і там не буде знайдено радіоактивний йод, то приймати калій йодид не потрібно. Треба чекати сповіщення від офіційної влади після певних замірювань. Бо це велике навантаження, там велике дозування.

За даними МОЗ, рекомендація, в разі, якщо дійсно буде радіоактивний йод, прийняти аж 125 міліграмів калію йодиду. Це дуже велика доза для дорослого, тому потрібно його використати лише один раз і тільки коли потрібний йод. Але, скоріш за все, його не буде на Запорізькій атомній, тому тоді недоцільно використовувати калію йодид, аби не зашкодити собі.

Дієва допомога: як захиститися від радіації
Про калію йодид дітям

Приймається йод дітьми, якщо є відповідне сповіщення. Дозування буде залежати від віку і ваги дитини. Чим менша вага, тим менше дозування. Для профілактики ми нічого не застосовуємо!

Про калію йодид для людей від 40 років

Тут є дві відповіді. Раніше ще були дослідження радянських часів, у людей старших за 40 років щитоподібна залоза вже так активно не працює. Вона не приймає ззовні йод. І не потрібно. Скоріш за все, він не буде всмоктуватись. Але на сьогодні є дуже велика кількість досліджень у США, ісландських, які кажуть, що, якщо людина веде активний спосіб життя, її щитоподібна залоза продовжує працювати, вона продовжує використовувати йод, і в США, наприклад, є рекомендація вживати незалежно від віку. Це дуже дискусійне питання, тому що великих масштабних досліджень після Чорнобиля не було стосовно цього. Чи доцільно чи недоцільно стовідсотково відповіді немає. Є рекомендації 1986 року після Чорнобиля, а є рекомендації інших країн, вони вивчали різні випадки, які теж відбуваються. Це тільки рекомендації.

Про йодну профілактику

Профілактика— ні! Тільки за призначенням сімейного лікаря, якщо є проблема в людини із щитоподібною залозою.

Дієва допомога: як захиститися від радіації
Наталя Дорошева. Фото: Суспільне Запоріжжя

Про калію йодид та щитоподібну залозу

Йодид калію потрібний для захисту тільки щитоподібної залози. Яка була проблема під час Чорнобильської катастрофи? Радіоактивний йод разом із пилом, брудом потрапляв усередину організму. Він виштовхував звичайний йод і влаштовувався в роботу щитоподібної залози, бо він потрібен для вироблення гормонів щитоподібної залози. Йод використовується лише там.

Дієва допомога: як захиститися від радіації
Пам’ятка від МОЗ. Фото: МОЗ

Про перші симптоми радіаційного ураження

Усе буде залежати від відстані джерела небезпеки. Чим далі, тим менше небезпека. Симптоматики перший час може і не бути. Буде лише згодом, з часом, якщо тільки буде забруднена територія. І людина взагалі може мати через три-п’ять років віддалені наслідки. Симптоматика буде тільки, якщо буде гостре опромінення поблизу джерела великою дозою.

Про допомогу тваринам

Рекомендації: помити, ізолювати все, що стосується тварини, бо, якщо на тварину впав пил, бруд, — тварина так само може пити воду з навколишнього середовища, вживати їжу, і мати додаткове забруднення ще й зсередини. Повністю з голови до лап вимити водою з милом або шампунем. Звісно, тварина може нести потенційну загрозу для сім’ї, якщо її не знезаразити.