Червоний промінь

Місія МАГАТЕ вирушає на ЗАЕС наступного тижня

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) планують приїхати на захоплену росіянами Запорізьку АЕС на початку наступного тижня. Англійське видання The World Street Journal повідомило про візит спеціалістів до Бердянська, посилаючись на джерела, знайомі з ходом перемовин, передає “Укрінформ”. Агентство має намір оцінити стан безпеки ЗАЕС та розв’язати проблеми, спричинені бойовими діями.

За даними джерел газети, останні 72 години генеральний директор організації Рафаель Гроссі курсував між українськими дипломатами у Відні, російськими посадовцями в Стамбулі та президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі, обговорюючи підготовку до місії. Експерти агентства “майже напевне” відвідають ЗАЕС в одну з дат, починаючи з 29 серпня. Деталі ще уточнюються. Нині триває підготовка, і “наступний тиждень – це визначена дата”, пише WSJ. Склад місії вже сформовано. В неї ввійшли сам Гроссі та ще 13 експертів.

Також припускається, що місії може знадобитися кілька тижнів, аби належним чином розв‘язати численні проблеми безпеки на АЕС. Окрім іншого, фахівці МАГАТЕ можуть доставити на станцію запасні частини, прилади радіаційного контролю та інші необхідні матеріали для підвищення рівня безпеки.

Російські ж посадовці заявляють, що вони відкриті для візиту, але раніше висували умови: інспектори мають їхати на станцію через Крим, що було неприйнятно для України та МАГАТЕ. Але, за даними осіб, котрі брали участь у переговорах, протидія РФ пом’якшилася, що дало Гроссі змогу почати підготовку до поїздки місії, яку він сам очолить, через територію, контрольовану Україною.