З січня 2024 року в Україні зміняться тарифи не певні послуги, прожитковий мінімум, мовні квоти в медіа, а також розпочнеться новий етап реформи ринку землі. Пояснюємо, які саме зміни торкнуться життя українців.
Підвищення пенсій, зарплат і податків
Згідно із законом «Про державний бюджет на 2024 рік», з 1 січня в Україні підвищиться рівень мінімальної зарплати до 7100 гривень на місяць – до цього «мінімалка» становила 6700 гривень.
Відповідно зросте і розмір єдиного соціального внеску для підприємців до 1 562 гривень за місяць.
Зміниться і прожитковий мінімум, який становитиме 2920 на одну особу на місяць. Для соціальних груп прожитковий мінімум становитиме:
- для дітей віком до 6 років – 2563 гривні;
- дітей віком від 6 до 18 років – 3196 гривень;
- працездатних людей – 3028 гривень;
- для людей, які втратили працездатність – 2361 гривня.
Зміниться у 2024 році й розмір пенсій: мінімальна пенсія зросте з 2093 до 2361 гривні, максимальна – з 20 930 до 23 610 гривень. Індексацію мають провести 1 березня.
З нового року мінімальний стаж для виходу на пенсію у 60-річному віці становитиме 31 рік. Якщо страховий стаж є меншим, у 2024 році вийти на пенсію зможуть:
- люди віком 63 роки – якщо мають стаж не менше 21 року,
- люди віком 65 років – якщо мають від 15 до 21 років стажу.
Якщо стажу не вистачає, українці можуть його збільшити, доплативши мінімальний страховий внесок.
Нові тарифи
З 1 січня 2024 року подорожчає плата за послуги для водіїв у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ. Зокрема зростуть розцінки за видачу водійського посвідчення, за теоретичні та практичні іспити, за реєстрацію і перереєстрацію транспорту.
Також у січні споживачі природного газу почнуть отримувати «третю платіжку», яка міститиме вартість послуг за утримання внутрішньобудинкових систем. Найімовірніше, платню за цю послугу будуть збирати один раз на рік.
Для абонентів тарифи на комунальні послуги не зміняться щонайменше до кінця опалювального сезону 2023/2024 – про це заявив прем’єр Денис Шмигаль ще у вересні. Водночас у листопаді у мережі поширювали фейк, начебто з 2024 року збільшиться тариф на електроенергію. Міністерство енергетики ще тоді спростувало ці закиди.
Зміни для внутрішньо переміщених осіб
У січні частина внутрішньо переміщених осіб востаннє отримає державні виплати. Це стосується тих, кому була призначена державна допомога на проживання до 1 серпня 2023 року. Ще на шість місяців планують автоматично продовжать допомогу ВПО, які
- втратили працездатність, або є пенсіонерами з низьким рівнем пенсії;
- мають інвалідність або доглядають за дитиною з інвалідністю;
- є дітьми-сиротами та дітьми, позбавленим батьківського піклування.
Виплати ВПО можуть призначатися на другий шестимісячний період без додаткового звернення тим переселенцям, які вперше звернулися за виплатами після 1 серпня 2023 року.
Новий етап відкриття ринку землі
З 1 січня 2024 року ринок землі в Україні відкриється для юридичних осіб. Також громадяни отримають право набувати у власність до 10 тис га землі.
21 грудня до Верховної Ради подали законопроєкт про відтермінування відкриття ринку землі для юросіб та підвищення розміру отримання у власність ділянок однією особою. Депутати хочуть відкласти запровадження цих норм до 1 січня 2025 року.
Як повідомив нардеп Ярослав Железняк, Дмитро Разумков та його колеги планують подати альтернативний проєкт з пропозицією з 2025 року збільшити ліміт продажу ділянок юридичним особам до 100 тис га.
Цигарки та мовні квоти
У четвер, 11 січня 2024 року, набудуть чинності нові норми маркування пачок сигарет та тютюнових виробів. За інформацією Міністерства охорони здоров’я, попередження про шкоду куріння займатимуть 65% площі пачки цигарок і міститимуть медичні попередження про наслідки куріння. В Україні затвердили 14 варіантів ілюстрацій і написів, які мають містити ці попередження.
Також від початку 2024 року вступить в силу положення закону «Про медіа», зокрема і щодо мовних квот для телебачення і радіо, передає Центр демократії і верховенства права. Згідно з положеннями, обсяг програм на національних і регіональних телеканалах має становити не менше 90% тижневого мовлення із січня. До цього допускалося не менше 75% українськомовних програм. На місцевих телеканалах мовна квота становила мінімум 60%, а з січня 2024 року мінімум становитиме вже 80%.
Щодо радіо, то програми українською мають займати не менше 90% тижневого ефіру.