Червоний промінь

У Запоріжжі відбувся Ярмарок вакансій для ВПО

У Запоріжжі пройшов Ярмарок вакансій для ВПО, у якому взяли участь понад 200 вимушених переселенців, представники місцевої влади, обласного центру занятості, Ради з питань ВПО при Запорізькій ОВА, більше десятка провідних підприємств («Мотор Січ», «Запорізький абразивний комбінат», «Запоріжкокс», «Запоріжсталь», «Запоріжтрансформатор», «Запоріжвогнетрив»), а також громадські організації.

Учасники дізналися про наявність вакансій у Запоріжжі, умови роботи, зарплатню, пакети соціальних послуг на підприємствах тощо.   

Директор обласного центру зайнятості Ірина Дуднік повідомила, що за сприяння служби зайнятості протягом січня-лютого 2024 року 446 осіб знайшли роботу, з них 126 – з числа ВПО. Ще 791 особу направлено для участі у суспільно-корисних роботах. наразі у базі даних служби зайнятості є 729  вакансій .       

  Також присутні отримали необхідну юридичну консультацію. Зокрема, роз’яснили останні зміни у законодавстві для ВПО.

Що змінилося для ВПО з 1 березня 2024 р.

Як зазначила голова Ради з питань ВПО при Запорізькій ОВА Анастасія Перепелиця (до речі, вона сама з переселенців – вимушена була переїхати до Запоріжжя з Донеччини у 2015 р.), базова мета змін – це, окрім подовження грошових виплат найбільш вразливим категоріям ВПО, також допомога у працевлаштуванні працездатним особам, щоб вони мали змогу інтегруватися у суспільство та економічний розвиток країни.

Кому автоматично продовжать виплати

З 1 березня виплати автоматично подовжать на півроку виключно для найбільш вразливих категорій громадян:

* пенсіонерів, розмір пенсії яких станом на початок року не перевищує чотири прожиткових мінімуми (9444 грн);

* осіб з інвалідністю I та II групи;

* дітей з інвалідністю віком до 18 років;

* тяжкохворих дітей;

* дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

* батьків-вихователей та прийомних батьків.

Для інших категорій переселенців продовження виплат ще на шість місяців також можливе, однак слід звернутися до соцорганів із заявою.

Кому треба звернутися с заявою для отримання виплат

Звертатися можна сім’ям ВПО, які мають дохід нижче 9 444 грн на одну особу (раховуються доходи за три місяці перед зверненням). Заяву треба подати також:

* дітям, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника;

* вагітним жінкам після 30-го тижня вагітності;

* людям, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують соцдопомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн);

* особам працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;

* родинам, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах), і вона проживає на території, де ведуться чи можливі бойові дії;

* сім’ям, які мешкають в умовно безпечних регіонах України, якщо в їхніх населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитсадка, а навчання в школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн);

* сімʼям, у яких є непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу та у складі сімʼї є діти, які відвідують дошкільні заклади освіти або навчаються в школі/профтехучилищі/виші;

* якщо у складі родини є люди, які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною.

Виплати після подання заяви призначатимуть ще на шість місяців.

Важливо! У зазначених випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплати припиняться через місяць.

Розмір державної допомоги переселенцям не зміниться: для дорослих – 2 тис. грн, для осіб з інвалідністю та дітей – 3 тис. грн.

ВПО, які не мають права на виплати з 1 березня

Втрачають право на виплати у випадках:

* якщо придбали земельну ділянку, будинок чи квартиру на суму понад 100 тис. грн;

* якщо купили автомобіль (з дати випуску якого не минуло 5 років);

* мають власне житло на неокупованих територіях та територіях, де не ведуться бойові дії;

* купили іноземну валюту на загальну суму понад 100 тис. грн;

* мають на депозитному банківському рахунку більше ніж 100 тис. грн.

Важливою зміною у порядку виплат також є те, що особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, не матимуть права на отримання коштів від держави.

А ось новою категорією отримувачів виплат стануть особи, які повернулися в Україну. Але після призначення державної допомоги вони зобов’язані звернутися до центру зайнятості та протягом двох місяців працевлаштуватися. Якщо цього не зробити, виплати скасують.

Офіційно: в Запорізькій області зареєстровано 230 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з них отримують допомогу 130 тисяч.

Також експертка Запорізького обласного центру зайнятості Яна Дубяга розповіла про можливості для отримання грантових коштів для започаткування та розвитку власного бізнесу.

Крім того, фахівчиня Управління з питань праці Запорізької міської ради Тетяна Циганок презентувала гостям місцевий проєкт з працевлаштування на комунальних підприємствах та в органах місцевого самоврядування міста Запоріжжя «є-Робота».

Слід зазначити, що Державна служба зайнятості впроваджує активні програми для ВПО. Це, зокрема, підбір роботи, започаткування власної справи шляхом участі у грантових програмах, отримання ваучера на навчання, участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.

Особи, зацікавлені в пошуку роботи, також можуть здійснювати його самостійно на Єдиному порталі вакансій.

А роботодавці можуть скористатися програмами отримання компенсацій за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Додаткова інформація Сontact-центру Запорізького обласного центру зайнятості за тел.: 0-800-33-67-28.

Наталія СТІНА