Від сьогодні, 1 грудня, в Україні зросли важливі соціальні стандарти. Так, законодавчо збільшено пенсійні виплати та прожитковий мінімум. Також серед змін – перехід до функцій ПФУ субсидіювання населення, нові можливості реєстрації автівок та оформлення статусу учасника бойових дій (УБД) в війні з Росією. Що саме змінилося з приходом останнього місяця 2022 року?
Прожитковий мінімум та пенсії
З 1 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум. Як повідомили у Національній соціальній сервісній службі, тепер він становить 2589 грн на одну людину. Для основних соціальних і демографічних груп прожитковий мінімум відповідно становить:
- для дітей віком до 6 років – 2272 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 2833 грн;
- для працездатних осіб – 2684 грн;
- для осіб, які втратили працездатність – 2093 грн.
Підвищено соціальну допомогу для малозабезпечених родин:
- для працездатних – 1207 грн;
- для тих, хто не працює, та інвалідів – 2093 грн;
- для дітей до 6 років – 2953 грн;
- для дітей до 18 років – 3682 грн;
- для дітей до 23 років (за умови навчання) – 3489 грн.
Розмір мінімальної зарплатні з 1 жовтня становить 6700 грн. З 1 грудня він не змінився.
Через підвищення прожиткового мінімуму змінилися й розміри інших соцівиплат, що залежать від нього. Це, зокрема, пенсії: мінімальна за віком відтепер складає 2093 грн; максимальна – до 20 920 грн. Зарплати теж зазнали деяких змін. Сума оплати праці, яку індексують з 1 грудня – 2684 грн. Максимальний розмір допомоги по безробіттю, як і раніше, сягає 6500 грн (під час дії воєнного стану виплати з безробіття обмежено мінімальною зарплатнею станом на 1 січня календарного року).
З 1 грудня 2022 року Пенсійний фонд України провів планові перерахунки пенсій. Вони проводяться автоматично без додаткових звернень пенсіонерів, уточнили в ПФУ. У зв’язку зі встановленням мінімальної пенсійної виплати непрацюючим особам з повним страховим стажем (30/35 років для жінок/чоловіків відповідно) віком до 70 років, які отримують “страхові” пенсії, на рівні 2500 грн або пропорційно наявному страховому стажу, виходячи з розміру 2500 грн. Тим, хто має меншу тривалість страхового стажу, доплата встановлюється до розміру, пропорційного до наявного в них страхового стажу. Тим, хто отримує “страхову” пенсію, має повний страховий стаж і продовжує працювати, доплата до 2 500 грн або до розміру, визначеного пропорційно наявному стажу, встановлюється з дати звільнення з роботи.
За субсидіями – до Пенсійного фонду
Від сьогодні житлові субсидії остаточно курує Пенсійний фонд України. ПФУ приймав заявки на призначення виплат ще з 1 жовтня. Проте в листопаді Фонд соцстраху ще призначав виплати. Тепер Пенсійний фонд почне і призначати, і виплачувати субсидії.
Використання ІТ-систем фонду дозволить обробляти документи на отримання житлових субсидій і пільг у будь-якій точці України. Практично те ж стосується й пенсій, заявили в Міністерстві соціальної політики. Для отримувачів виплат мало що зміниться, адже виплатні реєстри від однієї структури до іншої передаватимуть поетапно. Українці, які отримували субсидії минулого опалювального сезону, мають лише оновити інформацію про себе, якщо вона змінилася. Якщо ж все так само з 2021 року, допомогу перепризначать автоматично. Документи, особові справи від органів соцзахисту до ПФУ також передадуть без участі отримувачів субсидій та пільг.
Для того, щоб і надалі отримувати субсидії, не треба відкривати жодних нових рахунків у банках. Виплати, як і раніше, можна одержати на свій банківський рахунок або через “Укрпошту”.
До слова, 28 листопада Міністерство реінтеграції оприлюднило новий перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих територіях та тих, що перебувають в оточенні. Мешканці цих територій можуть розраховувати на щомісячну грошову допомогу від держави у розмірі 2000-3000 грн. В списку серед інших є окремі громади Запорізької області.
Тарифи точно не підскочать
Верховна Рада запровадила мораторій на підвищення цін на газ, тепло та гарячу воду на час воєнного стану. Тому тарифи на житлово-комунальні послуги заморожені і залишаються на рівні лютого 2022 року. Так буде до скасування дії особливого положення в країні та ще 6 місяців після цього.
Статус УБД поширили на велику війну
З 1 грудня розпочинають роботу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Статус УБД поширено на повномасштабну війну з РФ відповідно до нового наказу Міністерства оборони України. Звернутися до такої комісії, щоб надати необхідний пакет документів, мають право:
- командир (начальник) військової частини;
- особисто військовослужбовець;
- особа, звільнена з військової служби.
Документи, які подаються на розгляд комісій, може підготувати особисто заявник. Також їх готують відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів) або підрозділи соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати). Усі алгоритмни та перелік необхідних документів для отримання статусу УБД в кожному окремому випадку описано в окремому документі за цим посиланням (залежно віж того, подає документи командир, військовослужбовець чи звільнений зі служби військовий).