Червоний промінь

Путін вперше за три роки прилетів до Лукашенка. Навіщо?

У понеділок, 19 грудня, російський диктатор Володимир Путін зустрівся в Мінську з білоруським узурпатором Олександром Лукашенком. За останній рік вони провели багато переговорів. Але це перший особистий візит Путіна до столиці Білорусі за останні три роки. Військові експерти впевнені, що серед тем, які обговорювалися з білоруським формальним лідером, було активніше залучення держави до війни в Україні. Кремль такі закиди заперечує, пише видання “Новое время”.

Формально “робоче відрядження” Путіна до Білорусі відбулоться на запрошення Лукашенка. Головною темою зустрічі в Кремлі назвали “інтеграційну взаємодію в рамках Союзної держави”. Про питання, про які говорили російський диктатор та його поплічник, детальніше розповів речник президента РФ Дмитро Пєсков. Чиновник заявив, що кремлівський диктатор відвідав Мінськ “виключно з метою обговорити військові питання та співпрацю” і “аж ніяк не змушувати білоруського правителя вступати у війну на боці РФ”. “На переговорах Путіна та Лукашенка була можливість поговорити про військові питання з огляду на турбулентність”, – зазначив він. Публікації про те, що Путін їде до Мінська примушувати Білорусь до участі у війні проти України, Пєсков назвав “дурними та безпідставними вигадками”.

Не дивина, що в адміністрації президента РБ повторили меседж Пєскова. Там повідомили, що диктатори поговорили про “питання безпеки, економічної взаємодії, заходи реагування на виклики, що виникають, а також найбільш актуальні питання білорусько-російської інтеграції”.

Українські військові фахівці радять не поспішати з вірою таким заявам. Командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв підкреслював, що на зустрічі з Лукашенком Путін, швидше за все, продовжить спроби втягнути Білорусь у війну проти України. “На наш погляд, під час цієї зустрічі будуть відпрацьовуватись питання подальшої агресії проти України та ширшого залучення збройних сил Республіки Білорусь до операції проти України, зокрема, на нашу думку, і на суходолі”, – сказав генерал у нещодавньому інтерв’ю. В тому ж переконані й аналітики Інституту вивчення війни (ISW). В установі вважають: зустріч Путіна з Лукашенком є частиною нових зусиль російської влади, спрямованих на створення підґрунтя для наступного етапу війни, включаючи можливу активізацію наступальних операцій РФ в Україні взимку 2022-2023.

Про це сказав і Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю журналу The Ecnomist. В розмові з британськими журналістами він припустив, що новий наступ Росії може статися у січні-березні 2023 року. Ворог може знову спробувати наступати на Київ, проте вже з білоруського напрямку. Візит Путіна до Лукашенка відбувся на тлі численних попереджень України про те, що Росія, ймовірно, готує новий масштабний наземний наступ на початку 2023 року.