Червоний промінь

Як діяти у разі аварії на Запорізькій АЕС

Що робити після вибуху на ЗАЕС?

Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Враховуючи, що радіоактивні матеріали осідають на зовнішніх поверхнях будівель, намагайтеся триматися якомога далі від стін і даху. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей.

Увімкніть телевізор або радіо, стежте за офіційними повідомленнями місцевої влади в соцмережах. Важливо бути уважним до вказівок і рекомендацій, що надаються владою та службою з надзвичайних ситуацій.

Обов’язково зніміть верхній шар одягу, дійте обережно, щоб не розсіяти радіоактивний пил. Одяг, який ви зняли, помістіть у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.

Рекомендується прийняти душ, використовуючи мило, щоб очистити тіло, і шампунь, щоб вимити волосся. Однак слід уникати використання кондиціонерів, оскільки вони можуть закріпити радіоактивні частинки на волоссі. Важливо не терти і не дряпати шкіру, щоб запобігти потраплянню радіоактивного матеріалу у відкриті рани. Якщо у вас немає можливості прийняти душ, вимийте хоча б руки, обличчя та інші відкриті ділянки тіла. Можна скористатися вологими серветками.

Як харчуватися в умовах радіаційної катастрофи?

Допоки рятувальники чи влада не повідомлять, що водопровідна вода є безпечною для вживання, користуватися можна лише водою з пляшок. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Натомість кип’ятіння водопровідної води не допоможе очистити її від радіації.

За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (банках, пляшках, коробках тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед його використанням.  Використану тканину покладіть у поліетиленовий пакет і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Кому доведеться евакуюватися?

У разі виникнення аварії на Запорізькій АЕС буде проводитися обов’язкова евакуація населення у радіусі 50 кілометрів. У Запорізькій області евакуації підлягають наступні населені пункти: Біленьківська ОТГ, Долинська ОТГ, а також Хортицький і Дніпровський райони Запоріжжя.

Мешканцям інших районів достатньо буде перечекати небезпеку в укритті. В МОЗ пояснюють, що внаслідок аварії утвориться хмара радіоактивного пилу, рух якої залежатиме від вітру та його сили. Вважається, що ця хмара нависає над кожною окремою ділянкою від чотирьох до шести годин — це теж залежить від метеорологічних явищ.

Саме цей час потрібно перебути в укритті. Про те, що хмара рухається в тому чи іншому напрямку та її швидкість оголошуватимуть державні органи влади. Після того, як хмара проходить над окремою ділянкою, плануються заходи боротьби з радіаційним пилом — зокрема миття доріг, дахів.

«Усі заходи відпрацьовуються під керівництвом ОВА разом з медиками, поліцією, ДСНС та волонтерами. Враховуємо усі можливі шляхи виїзду людей. План щодо евакуації та боротьби з наслідками катастрофи затверджено ще минулого року», — розповів в ефірі телеканалу «Еспресо» голова Запорізької РДА Олег Буряк.

Коли приймати йодид калію?

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. У аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Тобто захистити себе можливо лише за умови дотримання трьох основних правил – перебувати в укритті, слідкувати за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади.

Йодид калію слід приймати лише після того, як органи влади чи ДСНС дали таку вказівку. Приймати препарат заздалегідь для «профілактики» – недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю.