Червоний промінь

Безпековий тренінг “Знання, що рятують життя”

За ініціативи Запорізького центру журналістської солідарності НСЖУ Центр журналістської солідарності Запоріжжя, у співпраці з рятувальниками ГУ ДСНС у Запорізькій області (модератор, керівниця прес-служби Ю.Баришева), фахівцями тренувального центру «Вогник Запоріжжя» (головний тренер І.Здоровець) у Запоріжжі відбувся крутий безпековий тренінг. В умовах воєнного часу набуття теоретичних і практичних навичок у сфері індивідуальної безпеки має бути пріоритетом для кожного з нас.

Під час експрес-курсу журналісти упродовж трьох годин навчалися надавати першу домедичну допомогу, зупиняти кровотечу, підтримувати життя травмованого до приїзду швидкої та правильно його транспортувати. В умовах, максимально наближених до реальності, вчилися рятувати потерпілих. Під час спілкування з рятувальниками ознайомилися з правилами експлуатації генератора, пальника, газових балонів та іншим енергетичним обладнанням. Учасників тренінгу вразив мобільний клас безпеки від Юнісеф, де рятувальники і поліцейські проводять заняття з учнями, адже Україна сьогодні визнана одною з найбільш замінованих країн світу. Свою просвітницьку місію клас розпочав з жовтня минулого року. Так, лише у грудні правила безпечної поведінки в умовах війни прослухали 382 учні.

Всі охочі змогли перевірити свої знання практично: надавали першу допомогу, ставили турнікет, робили масаж серця тощо.

Чи знаєте ви, яким має бути алгоритм першої допомоги?

За статистикою, допомога, надана протягом перших 4 хвилин, збільшує шанси на порятунок на 30%. Ось чому так важливо освоїти базові навички. Діяти потрібно так:

  1. Оглянути місце події та впевнитись у тому, що надання допомоги буде безпечним: забезпечити власну безпеку, а також безпеку потерпілого та людей навколо.
  2. Оцінити стан постраждалого (свідомість, дихання).
  3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також інші екстрені служби  (поліцію, аварійно-рятувальну службу, службу газу тощо).
  4. Оцінити наявність критичних кровотеч та зупинити їх.
  5. Забезпечити прохідність дихальних шляхів.     
  6. Якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або ви вже її ліквідували) – розпочати серцево-легеневу реанімацію.
  7. Перевести постраждалого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні), якщо не йдеться про підозру на травми хребта та кісток тазу і серцево-легенева реанімація була вдалою.
  8. Не залишати постраждалого та контролювати стан його життєвих функцій до прибуття екстрених служб.

Чого не можна робити при допомозі потерпілому?

Існує дуже багато протипоказань до надання першої допомоги потерпілому, ось деякі з них:

  1. При аваріях та завалах НЕ намагайтеся будь-якими засобами дістати потерпілого. Ви лише додасте йому травм та погіршите його стан.
  2. При непритомності НЕ намагайтеся запобігти западанню язика та витягти його назовні. Просто переверніть людину на бік.
  3. При ознобі НЕ намагайтеся зігріти людину, не загортайте її ковдрами та не обкладайте грілками.
  4. Під час опіків НЕ кидайтеся змащувати пошкоджену шкіру маслом або жирним кремом. Перше, що потрібно зробити – це охолодити обпалену шкіру.
  5. При судомному нападі НЕ намагайтеся розтискати зуби потерпілому, вставляючи між ними будь-які предмети.

Як надати першу медичну допомогу?

Штучне дихання

 Найефективнішим вважається метод першої медичної допомоги «рот-в-рот» та «рот-в-ніс». Але при цьому необхідно застосовувати одноразову плівку-клапан, призначений для здійснення штучної вентиляції легенів при проведенні серцево-легеневої реанімації.

Щоб її виконати необхідно:

  • повернути голову потерпілого на бік і переконатися у прохідності верхніх дихальних шляхів, при необхідності видаливши пальцем сторонні предмети з ротової порожнини або носових ходів;
  • закинути голову, утримуючи його шию рукою;
  • затиснувши носа постраждалого пальцями, своїми губами притиснутися до губ або носа жертви та зробити сильний видих у легені постраждалого. Якщо при цьому його грудна клітка збільшилася, ви все робите правильно.

Непрямий масаж серця

За наявності у постраждалого пульсу та дихання виконувати непрямий масаж серця не потрібно!

Непрямий масаж серця допомагає відновити його скорочення, без яких воно не перекачує кров, і тканини організму не надходить кисень.

Якщо ви помітили відсутність пульсу у постраждалого, тоді необхідно зробити непрямий масаж серця за такою технікою:

  • укладіть його на тверду поверхню і визначте розташування мечоподібного відростка (закінчення грудини, найкоротша та вузька частина) і прикладіть основу долоні на 2-4 см вище;
  • натискання на точку компресії повинні відбуватися строго основою долоні, пальці стикатися з грудьми потерпілого не повинні!;
  • робіть ритмічні поштовхи строго вертикально, грудна клітка жертви повинна прогинатися на 3-4 см;
  • підліткам така дія здійснюється долонею однієї руки, а грудним дітям – вказівним і середнім пальцем однієї руки.

Як зазначив тренер Іван Здоровець, щоб навчитися правильно надавати першу медичну допомогу, можна пройти курси від Товариства Червоного Хреста України, організації «Загін Швидкого реагування», навчального центру «Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф» ЗОР. Навчений – значить озброєний, але краще, щоб здобуті знання та навички ніколи не довелося застосовувати в реальному житті.

Наталія Стіна.

Фото Геннадія СТІНИ