Червоний промінь

Війна і ліси: що відбувається з лісовим господарством на Запоріжжі

Разом з людьми від війни потерпає і природа, зелені легені нашої України, ліси, луки, степи, рослини і тварини, що їх населяють. Про ситуацію у лісовій галузі, зокрема прифронтового запорізького регіону у Центрі журналістської солідарності м.Запоріжжя Центр журналістської солідарності Запоріжжя  розповів заступник директора філії «Запорізьке лісове господарство» Богдан Хижняк.

За словами Богдана Хижняка, в межах реформи лісової галузі, з початку 2023 року в Україні створено державне підприємство «Ліси України» – замість 158 місцевих лісогосподарських підприємств (у Запорізькій області це були ДП «Пологівське ЛМГ», до якого входили території Пологівського та Запорізького районів; «Бердянське ЛГ», «Мелітопольське ЛГ» тощо).

ДП «Ліси України» має свої територіальні органи – регіональні офіси та місцеві філії. У Запоріжжі створили філію «Запорізьке лісове господарство», яка підпорядковується регіональному офісу у Дніпрі.

Одночасно відбулося укрупнення регіональних управлінь лісового та мисливського господарства Держлісагентства (до сфери управління яких належали і лісогосподарські підприємства) — замість 24 утворили 9.

Зокрема створено Південно-Східне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства, яке також розташоване у місті Дніпро і об’єднало чотири області – Дніпропетровську, Донецьку, Луганську та Запорізьку. 

Серйозним викликом є те, що реформування проходить під час повномасштабної війни, а Запорізька область є прифронтовою. До того ж більша її частина окупована. Усі ці чинники негативно позначилися на роботі лісництв.

– Це був дуже складний рік для нас, – зазначив Богдан Хижняк. – Перш за все відчувався брак кваліфікованих кадрів. Хтось виїхав у більш безпечні локації, хтось пішов на фронт, хтось залишився на окупованій території.

Так, від рук окупантів у січні цього року загинув директор ДП “Пологівське лісомисливське господарство”, Заслужений лісівник України Володимир Носик. Росіяни закатували його до смерті. Про це повідомили в Державному агентстві лісових ресурсів. Багато запоріжців добре знали Володимира Носика  (на фото праворуч). Він 42 роки пропрацював у лісовому господарстві. Останні 35 років працював в Пологівському лісгоспі, з них більше 30 років – на посаді директора. Поміж іншого, він створив три лісові розсадники, де вирощували більше двох млн сіянців лісових порід для відтворення лісів, 60 тисяч саджанців для озеленення населених пунктів тощо. У червні 2022 р. колеги повідомляли, що В.Носик залишився на тимчасово окупованій території. А через півроку дізналися, що мужнього, відданого своїй справі та Україні лісівника по-звірячому вбили окупанти.

Поступово, за словами Богдана Хижняка, все ж вдалося зібрали команду фахівців. Але по-справжньому почали працювати лише десь місяці три тому… Посадовець відзначає, що через російську агресію багато лісогосподарських територій наразі не досяжні.  Якщо до війни у лісопорядкуванні підприємства було приблизно 26 тис. га земель (і це не враховуючи Мелітопольский та Бердняський райони), то зараз працювати можливо на площі приблизно 9 тис. га.

Неможливий доступ на окуповані території, а також на ті ділянки, де проходять активні бойові дії.

– Згідно до наказу по підприємству, 20-кілометрова зона від лінії зіткнення, – це та територія, на який з міркувань безпеки нам не рекомендовано проводити промислову чи будь-яку іншу діяльність, – каже Богдан Хижняк.

Через війну також почастішали випадки лісових пожеж. Крім того, внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС багато населених пунктів залишилося без питної води. Тож було прийнято рішення провести водогін від ДВС-2 в напрямку Нікополя і далі. Задля цього довелося вирубати 1,3 га лісу біля ДВС-2 у Крутоярівському лісництві.

Великою проблемою є незаконна вирубка дерев. За 2023 рік незаконне вирубування лісів на території області принесло збитків на суму 27 млн грн. Найгірше те, що в більшості випадків особи браконьєрів не було встановлено, бо виявляли вже наслідки їх дій, а самі правопорушники встигали втекти.

Але у наступному році, як стверджує заступник директора філії, робота з попередження незаконного вирубування лісів буде значно посилена. Вже сформовані відповідні бригади, отримано новий автомобіль, на підході інше сучасне обладнання. 

Крім того, наступного року планується суттєве заліснення площ: висадити 24 гектари лісу . Цього року вдалося посадити саджанці лише на двох гектарах у Гуляйпільському лісництві, хоча це було дуже ризиковано, зважаючи на близьку лінію фронту.

– Але ми не можемо припинити роботу. Адже воєнні дії завдали зеленим насадженням, особливо лісосмугам, серйозної шкоди. Подекуди вони майже повністю вирубані чи вигоріли, а ближче до лінії фронту нашпиговані мінами. Тому ми зараз на невеличких ділянках, де є можливість, відновлюємо зелені насадження і готуємось до масштабних робіт в цьому напрямку, – говорить пан Богдан. – Мова йде про відродження лісів на деокупованих територіях як одного з напрямків роботи по убезпеченню та оздоровленню. Як тільки їх наші ВСУ звільнять, слідом підуть сапери, а за ними – лісівники. Будемо саджати дерева, відроджувати зелені легені України.
На майбутній рік ми запланували висадити саджанці на площі 24 гектари. Весною підготуємо ґрунт, а восени займемося висадкою саджанців. В нашому регіоні добре приживаються акація, гледичія, сосна кримська. Будемо збирати насіннєвий матеріал, відправляти його на насіннєві станції, де для нас вирощуватимуть саджанці із закритою кореневою системою. Ми вже зібрали одну тонну жолудів, плануємо вирощувати сіянці і висаджувати їх, – говорить Богдан Хижняк.

Розповів фахівець і про те, як запоріжцям придбати дрова (ціна для населення – 1300-1590 грн за куб, залежно від породи деревини).

В Україні діє державний інтернет-магазин ДроваЄ, через який можна у кілька кліків придбати дрова на зиму, та ще й з доставкою додому. Лісгоспи готові приймати онлайн-замовлення від кожного українця.

Для цього треба зайти на сайт ДроваЄ, авторизуватися через електронний цифровий підпис або банк, яким користуєтеся.

Вказати адресу доставки. Після цього система автоматично підтягне найближчі лісгоспи та продукцію, яку можна у них замовити. Потім необхідно визначитися із видом та обсягом деревини. На екрані автоматично зʼявиться сума замовлення.

Важливо знати, що кожен українець має право на купівлю за спеціальною ціною лісництв 15 тис. куб. м дров на рік.

Запорізька філія, зазначив Богдан Хижняк, повноцінно запрацює «у цифрі» з початку наступного року. А зараз замовити дрова можна за телефоном: 050-398-58-51. Пільговим категоріям краще звертатися до очільників своїх громад або в органи соцзахисту. Усі громади отримують субсидії на деревину, тож певним категоріям можуть передавати дрова безкоштовно.

На запитання журналістів щодо святкових  лісових красунь, Б.Хижняк розповів, що філія цього року доставила у Запоріжжя всього лише близько тисячі ялинок. Бо лісництва, які забезпечували постачання новорічних дерев у обласний центр, – на окупованій території. Але до Запоріжжя прибули ялинки з інших регіонів. 

Слід зазначити, що до Нового року лісівники передали Запорізькому Центру журналістської солідарності НСЖУ у подарунок маленьке хвойне деревце (до речі, вже другий рік поспіль), яке журналісти прикрасили унікальними іграшками, зробленими власноруч. На завершення зустрічі ми щиро побажали фахівцям лісової галузі стійкості й наснаги у непростій справі відродження зелених легенів України та Перемоги, без якої неможливе майбутнє українців, лісів, сталого розвитку і перспективи.

Наталія Стіна.

Фото Г.Стіни та Д.Зирянової.