Червоний промінь

Система обліку газу в Україні зміниться

Україна переходить на європейські стандарти обліку газу. Тепер замість одиниць обсягу блакитне паливо рахуватимуть в енергетичних одиницях. На позачерговому засіданні Верховної Ради депутати підтримали проєкт закону № 2553 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків щодо обсягу газу в одиницях енергії», передає видання “Главком”.

У пояснювальній записці до документа йдеться про те, що в Україні та країнах Європейського союзу діють різні підходи до обліку природного газу. В Україні облік ведеться у кубічних метрах, а в країнах ЄС — в одиницях енергії. Через це виникають адміністративні труднощі під час оформлення імпортованого природного газу з країн ЄС або його закачування до газосховищ у режимі митного складу.

Облік природного газу в енергетичних одиницях є об’єктивнішим. Він забезпечує коректне й справедливе ціноутворення, полегшує складання енергетичного балансу підприємств. Підрахунок обсягів газу в енергетичних одиницях використовується майже в усьому світі. При підрахунку газу в кубометрах не враховується калорійність палива, через що в деяких регіонах на ті самі цілі може знадобитися різний обсяг.

Після переходу на енергоодиниці платити доведеться лише за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. Кабмін має ухвалити рішення про перехід на розрахунки в одиницях енергії на всіх етапах проходження природного газу. Норми про облік газу в енергетичних одиницях почнуть працювати з 1 травня 2022 року.

Тепер в платіжках будуть вказуватися дані, скільки було спожито і в метрах кубічних, і в одиниці виміру кіловат-година (кВт/год). Споживачі в Україні зможуть не платити за неякісний газ або платити його меншу вартість.

Нововведення дозволить громадянам змінювати постачальника газу легше – не будуть потрібні довідки від попередньої компанії, і зміна буде можлива навіть при наявності боргу. Тепер котельні ОСББ будуть прирівняні до підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), відповідно, отримуватимуть газ за ціною 7,42 гривні.

У регулятора НКРЕКП буде право встановити тариф на газ для постачальника останньої надії (ПОН), відповідно, близько 600 тисяч домогосподарств зможуть отримувати газ за ціною не 16 грн, а 7,96 грн.