Червоний промінь

В Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна. Деталі

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш оголосив про підписання угоди про вивезення зерна з України Чорним морем. Про це він сказав у ході виступу у Стамбулі у п’ятницю, 22 липня.
 
“Ми щойно підписали документ про цю ініціативу”, – заявив він і назвав підписання документа “маяком надії у Чорному морі”. Генсек зазначив, що “важливо, щоб угода була повністю імплементована”. Він подякував Туреччині за сприяння в реалізації цієї ініціативи, а також – владам країн, які погодилися підписати документ. Документ підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш.
 
Документ заснований на угодах сторін міжнародної конвенції з безпеки життя на морі 1974 року. Зокрема, сторони домовляються про таке:
  • максимальні гарантії безпеки для всіх суден, що беруть участь у цій ініціативі;
  • створення під егідою ООН у Стамбулі спільного координаційного центру (СКЦ), що включає представників всіх сторін;
  • створення та робота на суднах, що беруть участь в ініціативі, інспекційних груп з представників сторін, які оглядатимуть судна в портах, визначених Туреччиною, при вході/виході до/з Турецької протоки для перевірки відсутності на борті несанкціонованих вантажів та персоналу.
При цьому вся діяльність в українських територіальних водах перебуватиме під контролем та відповідальністю України.
 
Сторони не нападатимуть на торгові та цивільні судна, а також на портові засоби, що беруть участь у цій ініціативі. Якщо знадобиться розмінування підходів до портів – має бути залучений тральщик третьої країни.
 
Торгові судна мають бути попередньо зареєстровані в СКЦ і будуть перебувати під технічним контролем на час їхнього проходу морським гуманітарним коридором, узгодженим усіма сторонами. СКЦ розробить та поширить детальний оперативний та комунікаційний план, включаючи визначення безпечних притулків та варіантів надання медичної допомоги за маршрутом. З метою запобігання провокаціям та інцидентам рух суден, що прямують транзитом морським гуманітарним коридором, контролюватиметься сторонами дистанційно.
 
“Жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, погоджену СКЦ, без дозволу СКЦ і виключно після консультації з усіма сторонами”, – наголошується в тексті ініціативи.
 
Ця ініціатива діятиме протягом 120 днів з дати підписання всіма сторонами і може бути автоматично продовжена на той же період, якщо тільки одна із сторін не повідомить іншу про намір припинити дію ініціативи або змінити її.