Червоний промінь

Яка ситуація у галузі тваринництва Запорізької області під час війни

Через повномасштабну війну галузь тваринництва Запорізької області, за попередніми даними, зазнала збитків на понад 11 млрд гривень. Господарства, які нині працюють, переорієнтовуються, шукають альтернативні шляхи та відновлюють галузь.

Про тваринництво в Запорізькій області під час війни розповідає начальник управління виробництва тваринницької продукції та харчової промисловості департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Віктор Плечун.

Про поголів’я худоби, яке залишилося в області

Зараз залишилось 12-14% того поголів’я худоби, що було до війни. У нас ціни вищі, ніж в середньому по країні на велику рогату худобу, на свиней, на птицю, бо в нас прифронтова зона.

Тваринництво в Запорізькій області: як вплинула повномасштабна війна на поголів'я худоби та виробництво
Віктор Плечун.

Про господарства, що залишилися в тимчасовій окупації

Не було релокації. Всі залишилися на окупованій території, зв’язку з ними немає. Наприклад, одне племінне підприємство нині під окупантами. Розбита вся ферма, все поголів’я великої рогатої худоби — нічого не залишилося.

Про збитки, які зазнала галузь тваринництва Запорізької області

Загалом внаслідок повномасштабного вторгнення РФ галузь зазнала понад 11 млрд збитків. По великій рогатій худобі — понад 1 млрд грн, по свинях — понад 2 млрд грн. Також збитки є через втрачене молоко, виробництво яєць…

Про нинішнє поголів’я худоби

Зараз, слава Богу, не скорочують поголів’я. Поки утримують на тому рівні, що є —юридичні особи, фермерські господарства, особисті селянські господарства, фізичні особи.

Про логістику та ринок збуту під час повномасштабної війни

Яйця йдуть і в межах області, і за межами області. Молоко, молочна продукція виготовляється. Збирають молочну продукцію не тільки в Запорізькій області, а й в Дніпропетровській, Кіровоградській, Полтавській і навіть Харківській.

Про корм для худоби

Дефіциту не було, а здорожчення було, звичайно. В основному господарства заготовляють силос, кукурудзу вирощують.

Тваринництво в Запорізькій області: як вплинула повномасштабна війна на поголів'я худоби та виробництво
Про бджільництво в Запорізькій області

Бджільництво є. У кожному районі є громадські організації бджолярів. У 2020-2021 рр. була підтримка пасічникам за утримання бджолосімей. Запорізька область була в трійці лідерів. Коли почалась війна, багато дзвінків було від бджолярів, чи буде працювати програма. Поки війна не закінчиться, ніяких програм не буде.

Про рентабельність тваринництва в нашій області

Десь в межах 8-12%. Найрентабельніше — птахівництво і свинарство, а найменше —виробництво великої рогатої худоби, але воно не збиткове. Найголовніше, що люди працюють, ціни, за якими вони збувають свою продукцію, не збиткові.

Про програми підтримки фермерів на 2024

Цьогоріч в державному бюджеті передбачено 4,9 млрд на розвиток агропромислового комплексу, де є головні три напрямки: відшкодування вартості закупленої сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва — один млрд, два мільярди — на витрати, які пов’язані з розмінуванням територій, полів, промислових підприємств, а третій — це державна програма щодо доступних кредитів. Кредити під 5-7-9%.

На 2024 рік через Український фонд підтримки фермерських господарств будуть виплачуватись за сільськогосподарські угіддя та за утримання корів. По садівництву, зрошенню, аквакультурі, рибництву — теж передбачені кошти державної підтримки. І ще кошти можна буде отримати через міжнародні організації ті, хто постраждав від російської агресії, для підтримки сільського господарства.

Підготувала Наталія Стіна