Червоний промінь

Місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС

Місія Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) у четвер, 1 вересня, прибула на тимчасово захоплену Запорізьку атомну електростанцію. Про прибуття фахівців на найбільшу у Європі атомну станцію повідомив “Енергоатом”. На своєму шляху іноземна делегація відчула наслідки ворожих провокацій. Понад три години атомники стояли на блокпосту біля Новоолександрівки, адже окупанти обстрілювали їх маршрут.

Команда МАГАТЕ прибула на АЕС великою колоною автомобілів в супроводі російських військових “Тигрів”. Спеціалісти розраховують пробути на АЕС до суботи, 3 вересня, і залишити своїх представників на постійній основі. Зокрема, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі заявив, що команда агентства збереже присутність на Запорізькій АЕС. Наразі очільник МАГАТЕ вже поїхав зі станції, попередньо заявивши, що “побачив ключові речі”. На ЗАЕС лишаються 5 співробітників організації: вони розгортають обладнання та готуються відстежувати необхідні показники, список яких Україна заздалегідь передала в МАГАТЕ.

Відомо, що інспектори МАГАТЕ не мали приватних розмов із персоналом ЗАЕС. Вони пересувалися територією Запорізької атомної електростанції та спілкувались з її працівниками у присутності російських військових та представників “Росатому”. Один із співробітників станції анонімно розповів журналістам, що до іноземної делегації привели місцевих колаборантів із заявами від “небайдужих громадян” про необхідність припинення обстрілів.

В день приїзду місії російські війська аж з п’ятої ранку “крили” Енергодар снарядами, повідомив законний мер міста Дмитро Орлов. Місто залишалося без світла та зв’язку. Близько 09:30 стало відомо, що аварійний захист ЗАЕС через обстріл майданчика станції відключив один із двох працюючих блоків – п’ятий.