Червоний промінь

Через війну Україна втратила чверть сільського господарства – ООН

Війна продовжує нещадно бити по агросектору України. Кожен четвертий власник домогосподарств із сільськогосподарським виробництвом скоротив або зупинив його через бойові дії та окупацію земель. Гіршою є ситуація у регіонах, де понад 40% домогосподарств припинили виробництво с/г продукції. Невтішниі висновки наведено в звіті продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), передає діловий портал “Аграрний тиждень. Україна”.

Документ має назву “Вплив війни на сільське господарство та засоби до існування сільського населення в Україні: Результати загальнонаціонального опитування сільських домогосподарств”. Його представили під час пресконференції ФАО спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Для об’єктивного відображення реалій було організовано опитування, до якого запросили 5200 власників домогосподарств. 25% респондентів заявили, що війна призвела до скорочення або зупинення виробництва продукції.

Ще в вересні Мінагрополітики спільно з KSE оприлюднило оновлені збитки від війни в сільському господарстві. Вони показували, що втрачено майже чверть галузі – прямі збитки сягають $ 6,6 млрд, а непрямі – $ 34,5 млрд. Заступник голови Мінагрополітики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації України Денис Башлик зазначив, що сьогодні ситуація в агрогалузі є непростою. При цьому саме агросектор залишається основним драйвером економіки в умовах, коли фактично зупинено промисловість. “Кожен день із цих 9 місяців війни наші аграрії зазнають серйозних збитків. Втрачено понад 30% наявних посівних площ і понад 70% зрошуваних площ. Наш цьогорічний врожай буде приблизно на 40% меншим, ніж торік. Більш ніж на 1 млн га цьогоріч скоротився посів озимих”, – наголосив Башлик.

Тому зараз вкрай важлива підтримка галузі з боку міжнародних партнерів. В Мінагрополітики подякували друзям України за насіннєвий матеріал та добрива до весняної посівної, за ініціативу “Шляхи солідарності” для спрощення експорту альтернативними маршрутами. Окрім цього, партнери допомагають і з фінансовою підтримкою сільгоспвиробників, сприяють у забезпеченні рукавами для зберігання врожаю, генераторами та вже сьогодні обговорюють потреби на проведення весняної посівної кампанії. 

Дрібним фермерам та сільським родинам окремо допомагає ФАО. Наразі люди отримують насіння озимої пшениці для забезпечення виробничих потреб під урожай-2023, зернові рукави (понад 30 тис. + 105 комплектів спецтехніки для їх завантаження/розвантаження) для забезпечення зберігання та захисту збіжжя в цьому сезоні. Сільським домогосподарствам надають корми для тварин, багатоцільову грошову допомогу та ваучери на придбання інших засобів виробництва.

На відкритому заході було обговорено найнагальніші потреби агросектору, а також презентовано план з вирішення проблем галузі в 2023 році.