Російські пропагандисти використовують нові законопроєкти для створення маніпуляцій.
Маніпуляція щодо встановлення інвалідності
Видання “Стоп Фейк” виявило маніпуляції російської пропаганди стосовно реформи України щодо проведення експертизи та встановлення інвалідності.
Так, деякі російські медіа поширили інформацію про те, що в Україні нібито збираються «скасувати інвалідність» – вилучивши поняття «інвалід» із законодавства, влада України хоче нібито скоротити соціальні виплати та відправити на фронт якнайбільше людей.
На початку жовтня під час брифінгу за підсумками Конгресу місцевих та регіональних рад за Президента України міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) підготувало законопроєкт, який змінює методологію встановлення інвалідності та пропонує замінити її на оцінку втрати функціональності. Однак ні про яке скасування «інвалідності» не йдеться – метою міністерства є зміна підходу держави до проведення експертизи та встановлення інвалідності.
«Уряд ухвалив план реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). З 2025 року в нас будуть зовсім інші підходи до проведення медико-соціальної експертизи та встановлення інвалідності. Це – глобальна реформа. Вона буде пов’язана з тим, що людина з травмою потрапила на реабілітацію, а звідти завдяки мультидисциплінарній команді через електронні інструменти, у тому числі електронний МСЕК, вона потрапляє у відповідні сфери, щоб повернути її функціональність, втрачену через травму чи хворобу», – заявив Віктор Ляшко.
Міністр охорони здоров’я заявив, що Україна має відмовитися від пострадянської моделі визначення інвалідності, яка надає людині лише «пільги та компенсації». Першим кроком стало ухвалення Міжнародного класифікатора функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ), який допомагає оцінити втрату функціональності людини. Міністр вважає, що завданням держави має стати «повернення людини до економічного стану».
Дарія Сидоренко, виконавчий директор громадського об’єднання «Ліга сильних», яке працює для людей з інвалідністю, у своїй колонці на сайті Укрінформу підтримала спроби Міністерства охорони здоров’я у цій сфері.
«МКФ фокусується не на захворюваннях і травмах, а на наслідках проблем зі здоров’ям. Наприклад, людина не може говорити, бо має фізичні чи інтелектуальні порушення. У цьому випадку українська система фокусується на здоров’ї, встановлює інвалідність та розглядає людину як пацієнта. Але за МКФ, людина – не лише біологічна істота, а й соціальна. Тому допомогу розглядають не лише у контексті лікування чи соціальних виплат, а також у підтримці навчання, працевлаштування та створення можливостей. Україна на законодавчому рівні має розширити бачення інвалідності: це не лише про стан здоров’я людини, а й про те, як вона може жити у соціумі, працювати та бути у суспільстві», – пояснює Дарія Сидоренко.
На думку активістки, перехід від інвалідності до втрати функціональності не означає, що пільги та виплати мають бути скасовані. Навпаки – для людей з інвалідністю мають створити більше можливостей та послуг: доступ до освіти, перекваліфікацію, відновлення працездатності, більше допоміжних засобів реабілітації.
Що ж до заяв про те, що перехід на оцінку втрати функціональності нібито є спробою «відправити на війну якнайбільше людей», то вони безглузді. У коментарі виданню Фокус голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та страхування Михайло Радуцький заявив, що заміна поняття «інвалідність» на «втрата функціональності» ніяк не пов’язана з перебігом загальної мобілізації в Україні.
У Міністерстві охорони здоров’я заявляють, що нові зміни почнуть діяти з 2025 року, що також свідчить про те, що реформування МСЕК не пов’язане з мобілізацією.