Червоний промінь

МОЗ гарантує спрощене отримання інсулінів пацієнтам з діабетом

Своєчасне діагностування та контроль діабету дозволяють попередити розвиток тяжких ускладнень. На час воєнного стану в Україні максимально спрощений відпуск інсулінів. Тож хворі на діабет можуть отримати життєво необхідні препарати як за електронним, так і за паперовим рецептом. Про це нагадали в Міністерстві охорони здоров’я, передає ЗОВА.

Пацієнти з цим діагнозом повинні дотримуватися здорового харчування, підтримувати вагу в нормі та бути фізично активними. Крім того, їм необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре. Люди з груп ризику або з виявленим цукровим діабетом можуть отримати безоплатну допомогу за програмою медичних гарантій, кажуть в МОЗ.

До пакету безоплатних послуг на рівні первинної меддопомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:

  • вимірювання рівня цукру в крові;
  • регулярне вимірювання артеріального тиску;
  • оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
  • вимірювання індексу маси тіла;
  • аналіз на загальний холестерин;
  • консультація щодо здорового способу життя;
  • направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
  • призначення ліків з програми «Доступні ліки» при діабеті 2 типу;
  • виписування рецепту на інсулін за призначеним ендокринологом планом лікування.

Лікар первинної ланки, зважаючи на стан здоров’я пацієнта, фактори ризику та можливу спадковість, може виписати електронне направлення на проведення досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів, наприклад, ендокринолога. У разі перебоїв з електроенергією чи інтернетом, доктор зможе виписати паперовий рецепт, а аптека – його погасити. Якщо необхідно виписати рецепт за вже встановленим планом лікування, лікар може зробити це дистанційно. Виписати рецепт може ендокринолог (якщо йдеться про інсулін), а також сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким укладено декларацію, на основі плану лікування, складеного ендокринологом.

З жовтня 2021 року інсуліни ввійшли до програми реімбурсації ліків. Це значно збільшило доступ пацієнтів із цукровим діабетом до лікування. 

До Реєстру ліків, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій, включено 72 препарати інсулінів, 45 з них – повністю безоплатні. Ці препарати відпускають майже 11 тисяч аптек по всій країні. Отримати свої ліки пацієнти можуть у будь-якій з них, незалежно від того, у якому медзакладі і в якому регіоні їм виписали рецепт. Дізнатися адреси аптек, що відпускають інсулін, можна за номером контакт-центру Національної служби здоров’я України (НСЗУ): 16-77. 

З початку 2022 року майже майже 200 тис. українців отримали інсулін. Вартість ліків відшкодовує НСЗУ. За відпущені впродовж цього терміну медикаменти НСЗУ виплатила понад 1 млрд 290 млн грн, повідомили в МОЗ.