Червоний промінь

Нові функції Пенсійного фонду: плюс лікарняні, субсидії

З 1 січня в Україні набула чинності реформа системи соціального страхування.

З січня функції Фонду соцстрахування переходять до Пенсійного фонду, а соцстрах починає свою процедуру ліквідації.

Отже, відтепер Пенсійний фонд України виплачуватиме:

– допомогу з тимчасової втрати працездатності (“лікарняні”);

– допомогу з вагітності і пологів (“декретні”);

– допомогу на поховання застрахованим особам, в т. ч. потерпілим на виробництві;

– одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їхніх сімей.

Також Пенсійний фонд тепер здійснює призначення страхових виплат, профілактику нещасних випадків на виробництві, проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, і контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.

“Попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, розміри цих виплат для громадян зберігаються, а розмір деяких – навіть збільшується”, – повідомляє державна служба з питань праці.

“Наголошую, що хвилюватися щодо страхових виплат українцям не варто: умови їхнього надання та розміри не змінюються”, – заявляє міністр соціальної політики Оксана Жолнович.

Вона вказує, що на сьогодні Пенсійний фонд володіє державним реєстром застрахованих осіб, електронним реєстром листків непрацездатності, тобто має інформацію, необхідну для нарахування лікарняних.

“Це дозволить зробити процес нарахування зручнішим як для роботодавців, так і для заявників, оскільки послуга буде надаватися безпосередньо через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг пенсійного фонду України”, – вказує О.Жолнович.

Міністерство соцполітики також наголошує, що, наприклад, видатки на реабілітацію людей з інвалідністю у 2023 році збільшені вдвічі порівняно з 2022 роком – до 3,3 млрд грн.

Але змінюється лише джерело фінансування цих видатків. Фінансування реабілітації постраждалих відбуватиметься за рахунок Національної служби здоров’я України (НСЗУ), забезпечення допоміжними засобами реабілітації – за рахунок державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗІ).

“Реалізація такого рішення дозволить не тільки скоротити управлінський апарат та зменшити видатки на його утримання, що дуже важливо під час повномасштабної війни. Власне, першочерговою метою реформування системи соціального страхування є підвищення доступності та ефективності сервісу, забезпечення прозорості процесів. Наразі ми – на шляху до повної автоматизації та цифровізації нарахування страхових виплат”, – каже О.Жолнович

27 грудня уряд також ухвалив постанову, якою розпочав процедуру припинення соцстраху як окремої установи, що має завершитись не пізніше 1 травня 2023 року.

Субсидії через ПФУ

    Слід зауважити, що з 1 грудня 2022 року до Пенсійного фонду також перейшли функції щодо нарахування та виплат житлових субсидій і пільг громадянам. Установа призначає житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Що змінилося:

  • Подавання документів (документи можна подати через ЦНАПи, інші соціальні структури, незалежно від місця проживання/реєстрації особи, а також через органи Пенсійного фонду України, через вебпортал ПФУ і через мобільний додаток Фонду);
  • Призначення виплат (виплати призначатимуть органи Пенсійного фонду);
  • Зберігання справ (по субсидіях і пільгах формуватимуть електронні справи (по пенсіях такі справи формують ще з 2018 року) і архівних паперових справ не буде);
  • Фінансування виплат (головні управління Фонду з 1 грудня приймають документи,  призначають виплати субсидій та пільг і здійснювають функції по стягненню переплат);

    Щодо самих виплат, то зміни не передбачаються. Кошти, як і раніше, виплачуватимуть на банківські рахунки споживачів і готівкою через відділення Укрпошти.

У Пенсійному фонді України пояснили, що субсидію можна оформити швидше і простіше – онлайн. Відзначається, що для оформлення житлової субсидії громадяни подають заяву про призначення та декларацію про доходи й витрати.

Оформити субсидії online  можна в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Для авторизації необхідно використовувати кваліфікований електронний підпис.

Алгоритм дій для оформлення субсидії онлайн:

  1. Заходимо на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/);
  2. Авторизуємось для входу в особистий кабінет за допомогою КЕП – вказуємо назву Акредитованого центру сертифікації ключів, який згенерував КЕП, обираємо файл ключа та вводимо особистий пароль;
  3. В особистому кабінеті обираємо розділ “Комунікації з ПФУ” й натискаємо на пункт “Заява на житлову субсидію чи пільгу”;
  4. Перед формуванням заяви готуємо скановані копії документів, надаємо згоду на дистанційне інформування, натиснувши кнопку “Продовжити”;
  5. Обираємо пункт “Заява про призначення та надання житлової субсидії”;
  6. Заповнюємо відповідні поля онлайн-форми;
  7. Додаємо скановані копії документів, натиснувши кнопку “Додати файл”;
  8. Натискаємо кнопку “Сформувати заяву”, розміщену в кінці онлайн-форми. Автоматизована система перевірить повноту заповнення заяви. Якщо помилок не виявлено, можна переходити до фінального кроку;
  9. Накладаємо цифровий підпис та надсилаємо документи до Пенсійного фонду України.

Як відзначають фахівці Пенсійного фонду України, за ходом розгляду заяви на призначення субсидії можна стежити в особистому кабінеті в розділі “Мої звернення” – “Статус звернення”. 

Цей матеріал створено в рамках проєкту «Сила місцевих медіа – для посилення згуртованості українців», що реалізується Громадською спілкою «Українська Асоціація Медіа Бізнесу» у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу».

 

 

Наталія СТІНА.