Червоний промінь

Зернову угоду готові продовжити, Москва знову погрожує

Сьогодні, 16 жовтня, у Стамбулі відбулася зустріч міністра інфраструктури України Олександра Кубракова та міністра оборони Туреччини Хулусі Акара. Головною темою переговорів була зернова ініціатива. Сторони готові продовжити угоду на експорт зерна, яка закінчується 22 листопада, розповіли в Мінінфраструктури.

З моменту підписання документа до сьогодні вже експортовано понад 7,7 млн тонн агропродукції. Це вже стабілізувало ціни на продовольство та протидіє загрозі глобального голоду, сказав Кубраков. Міністр додав, що сторони-учасники угоди – ООН, Туреччина та Україна – вже висловили готовність продовжити її дію і запевнили, що докладуть максимальних зусиль для її успішної реалізації. Наразі жодних сумнівів, що робота “зернового коридору” буде продовжена після 22 листопада, немає. На те ж саме сподівається й координатор ООН із Чорноморської зернової ініціативи Амір Махмуд Абдулла, йдеться в пресрелізі міністерства.

Очільник Мінінфраструктури подякував за підтримку колегам-представникам ООН, українській команді, яка працює в Спільному координаційному центрі в Стамбулі, а також турецькій стороні та безпосередньо міністру оборони Туреччини Хулусі Акару за ефективну співпрацю.

В Росії щодо зернової угоди вже лунають загрози. Москва готова відмовитися від її продовження в наступному місяці, якщо її вимоги не будуть виконані. Про це повідомив постійний представник РФ в ООН Геннадій Гатілов агентству Reuters. “Якщо ми побачимо, що з російського боку угоди – експорту російського зерна і добрив – змін не відбувається, тоді вибачте нас, нам доведеться поглянути на це по-іншому”, – сказав він. Відповідаючи на запитання, журналіста, чи може Росія відмовитися від угоди, представник РФ сказав, що “така можливість є”. За словами Гатілова, його країна не проти поставок зерна, але “ця угода повинна бути рівноправною, вона має  бути чесною і справедливо виконуватися всіма сторонами”.

Генеральному секретарю ООН Антоніо Гутеррешу направлено лист із списком скарг РФ. 16 жовтня офіційні особи ООН перебувають в російській столиці, щоб обговорити продовження угоди, сказав Гатілов.

Нагадаємо, Росія вже неодноразово скаржилася на реалізацію “зернової угоди”, стверджуючи, що постає перед труднощами при продажу добрив і продовольства. А президент країни-агресорки Володимир Путін днями зумів побачити загрозу використання коридору для здійснення терактів. Вочевидь, Росія хоче, щоб угода працювала на її умовах і забаганках.