Червоний промінь

Суд Гааги дав довічне тим, хто збив MH17 на Донбасі

17 листопада Окружний суд Гааги, що розглядає справу про збиття авіалайнера MH17 в небі над Донбасом, оголосив вирок у справі. Винними визнано відомого терориста Ігоря Гіркіна, а також підлеглих йому бойовиків – Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. При цьому Олега Пулатова вирішили виправдати, повідомляє “Європейська правда”. Вердикт зачитує суддя Гендрік Стейнхаус у судовому комплексі Схіпхола. Суд відбувався за відсутності обвинувачених.

Слідством встановлено, що Дубинський та Харченко функціонально були причетні до постачання з Росії ЗРК “Бук” для запуску ракети, а також до його евакуації. Перед цим суд підтвердив українську версію причин катастрофи MH17. “Харченко прозвітував перед Дубінським про використання ЗРК і потім виконав вказівку про вивезення”, – заявив суддя, наголосивши, що обвинувачувані знали, що запуск ракети призведе до смерті людей.

Рівень співучасті Ігоря Гіркіна є іншим, але його суд також визнав винним. Так, суддя постановив, що Гіркін не давав розпорядження про збиття літака. Він відповідав за збиття українських літаків та гелікоптерів. Однак з перехоплених переговорів виходить, що Гіркін не знав, що була випущена ракета “Бук”, до її запуску. Через це слідчі не можуть стверджувати, що він був класичним співучасником. Та Гіркін виступав як керівник процесу, і можна припустити, що уявляв, що будуть людські жертви, наголосив суддя. Зрештою Дубинського, Харченка та Гіркіна визнали винними у вбивстві пасажирів лайнера 298 разів.

Що ж до Пулатова, то суд вирішив, що до цієї справи не було функціональної прив’язки. Він був заступником Гіркіна і передавав іншим обвинувачуваним вказівки щодо евакуації системи “Бук”. Але доказів того, що Пулатов додав внесок у виконання завдання, яке дав Дубінському та Харченку, немає. Тому судді відхилили прохання прокуратури про арешт цього фігуранта справи. На нього не накладається жодна кримінальна відповідальність, йдеться в вироку.

Зазначено, що основною ціллю мали бути українські військові літаки. Але цей факт не зменшує вину обвинувачуваних, вважає суддя. За словами Стейнхауса, обвинувачувані, що не є комбатантами, не мали право здійснювати обстріл також військового літака.

Таким чином, трьом з чотирьох фігурантів заочно присудили довічне ув’язнення, як і вимагали прокурори. Суд не побачив жодних пом’якшувальних обставин для обвинувачених. Упродовж 14 днів вони можуть подати апеляцію на рішення.


17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу “Амстердам – Куала-Лумпур” збили на Донбасі. Усі 298 пасажирів та членів екіпажу загинули. Менш ніж за місяць після цього сформували Об`єднану слідчу групу (JIT) – і представники органів кримінального розшуку Нідерландів, Малайзії, Австралії, Бельгії та України розпочали розслідування. РФ свою причетність до злочину заперечує.