Червоний промінь

Підрив Каховської ГЕС: чого чекати Запоріжжю та Запорізькому району

Проблема підриву ГЕС торкнеться і Запорізької області, хоч та й знаходиться вище течії Дніпра.

Поки що місцева влада запевнює, що загрози з водопостачанням для Запоріжжя немає.

Водозабір для споживання жителями Запоріжжя здійснюється у верхньому б’єфі Дніпровської ГЕС. Рівень води достатній. Запас у верхньому б’єфі по всіх каскадах ГЕС великий. У нас до сьогоднішнього дня були максимальні рівні води по нижньому і верхньому б’єфам. Навіть, були часткові виходи за заплаву на річці Конка, в Григорівці, Біленькому. Для жителів Запоріжжя загрози з водопостачання немає, – розповів директор Департаменту цивільного захисту населення Запорізької ОВА Андрій Булавінов.

Президент України оперативно провів екстрене засідання РНБО. Голова Запорізької ОВА Юрій Малашко там повідомив, що для вільної території Запорізької області вище по руслу Дніпра загрози підтоплення чи перебоїв з водопостачанням немає.

Наразі фіксований спад води – 5 см/год. Щоб уникнути зниження рівня води в Біленькому, Лисогірці, Червонодніпровці – поглиблюємо точку забору води.
Через постійні обстріли фіксуємо перебої електропостачання на лінії фронту, проте наші електрики продовжують підтримувати роботу енергомережі.
Ситуація з Каховською ГЕС не вплине на стабільність роботи металургійних комбінатів.
Рівень води в охолоджуючому ставку Запорізької АЕС на достатньому рівні, – сказав Юрій Малашко, голова ЗОВА в “Єдиних новинах”

Водночас Володимир Зеленський заявив, що підрив Каховської ГЕС призведе до серйозних проблем з питною водою в Запорізькій області, а також у Дніпропетровській та Херсонській.

Також він повідомив, що всі знали про мінування Каховської ГЕС окупантами ще минулого року, тому Україна була готова до підриву.

Вода в кранах запоріжців є і буде така сама: водозабір у нас вище за течією. Але нагадаю, що варто мати вдома запаси бутильованої води, побутові фільтри та хоча б активоване вугілля. Тисячі селян Херсонщини та Запорізького регіону відчують на собі падіння і втрату води в системах поливу, колодязях, а землеробство без поливу в наших кліматичних умовах неможливе, – розповів Максим Сорока, експерт з екологічного моніторингу.  

Він уточнив, що затоплення та припливно-відпливна течія можуть призвести до вторинного забруднення води зваженими речовинами, біогенними елементами (сполуки азоту та фосфору). Про такі наслідки можуть сказати через 5-10 днів.

Тим часом рівень води в Дніпрі у Запоріжжі стрімко падає.

У МОЗ заявили, що в Запоріжжі спостерігатиметься мор риби.

Це відбудеться у найближчі дні на підтоплених районах нашої області. Збирати таку рибу і солити є небезпечно, через ризик захворіти на бутулізм.

Та все-таки запоріжців закликають зберігати спокій й не вестися на панічні повідомлення в соцмережах, довіряти лише офіційним джерелам України.

В уряді було ухвалено рішення про виділення Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областям більш ніж 845 мільйонів гривень на транспортування питної води до постраждалих населених пунктів цих областей.

Інформацію про виділення коштів на забезпечення регіонів питною водою підтвердив і прем’єр-міністр Денис Шмигаль:

Виділяємо Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областям майже 846 млн. грн. на забезпечення потреб регіонів у питній воді.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що після підриву Каховської ГЕС у Запоріжжі ввели посилений лабораторний контроль води з джерел водопостачання.