Червоний промінь

Якщо забрати надходження ПДФО з військових до бюджетів місцевого самоврядування?

Все частіше піднімається питання надходжень ПДФО до місцевих бюджетів з грошового забезпечення, винагород та інших виплат військовослужбовцям. У більшості випадків говорять, начебто громади взагалі не допомагають військовим або роблять це недостатньо. Давайте ж розберемось, де тут правда.
Бюджети муніципалітетів України, крім Києва, отримують 64% ПДФО і за кожну витрачену гривню звітують на всіх етапах. Згідно з даними офіційного державного порталу Open Buget, за 2022–2023 роки сумарний обсяг ПДФО з військовослужбовців сягне 128 млрд.грн.
Але у той же час громади, без компенсації з державного бюджету, вже витратили кошти на:
💵оплату праці медичних працівників — 5,23 млрд.грн.;
💵погашення дефіциту освітньої субвенції — 4,51 млрд.грн.;
💵оплату пільгових перевезень — 9,59 млрд.грн.;
💵утримання ПТУ — 7,87 млрд.грн.;
💵підтримку підприємств критичної інфраструктури та стримування тарифів на тепло і воду – 62,4 млрд.грн.;
💵створення й ремонт укриттів – 8,99 млрд.грн.;
💵ремонт зруйнованих інфраструктурних об’єктів — 10,76 млрд.грн.;
💵забезпечення проживання ВПО — 3,83 млрд.грн.;
💵безпеку та оборону – 52,28 млрд.грн.
І це лише прямі перерахування, без залучених благодійних, спонсорських і донорських коштів.
Ба більше, прийняття Закону №3050-ІХ від 11.04.2023 призвело до втрат 14 млрд грн з місцевих бюджетів за 2022 рік і до 5% власних надходжень за 2023 рік. Це позбавило деокуповані громади і ті, що знаходяться у зоні бойових дій можливостей для виконання власних повноважень.
При цьому Міністерство фінансів України своїм листом від 15.06.2023 №05130-14-5/16317 пояснило, що видатки місцевого самоврядування на розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, придбання засобів та обладнання є незаконними.
І тільки зараз у Верховній раді зареєстрували законопроєкти №9559-д та 9560-1. Вони легалізують витрати ОМС на оборонну та нівелюють кримінальну відповідальність за допомогу військовим.
Всупереч позиції центральної влади, громади підтримували і продовжуватимуть підтримувати військовослужбовців. Наразі муніципалітети перерахували понад 45% ПДФО з військовослужбовців, на безпеку та оборону. Усі проведені видатки прозорі, із запитами військових та їхніми підтвердженнями.
Щоправда, є витрати, які місцева влада окремо не обліковує, але системно здійснює – лікування поранених, реабілітація ветеранів, їх соціалізація, допомога родинам військових і т.д. Звісно, ніхто не припинить це робити, якщо держава залишить місцеві бюджети без надходжень ПДФО з військовослужбовців, але чи буде спрямований цей фінансовий ресурс на державному рівні за призначенням?
До того ж не забуваймо, що ПДФО – це податок з фізичної особи на забезпечення надання необхідних їй послуг від влади.
А військовослужбовці, правоохоронці, працівники служб з ліквідації надзвичайних ситуацій є звичайними людьми. Вони хочуть бути впевненими, що їх родини отримають необхідні послуги та допомогу. І громади роблять все можливе для цього, досить часто виконуючи делеговані повноваження державного рівня, без відповідних компенсацій з бюджету.
Наразі вилучення ПДФО ослабить громади, позбавить їх можливості підтримувати сили оборони та надавати якісні послуги жителям громади. Але жодних плюсів для Об’єднаних сил Збройних сил України це не створить. Кошти розчиняться в державному бюджеті, як і 36% (60% з Києва) нинішнього ПДФО, яким розпоряджається Мінфін України.
Перш ніж робити загальний висновок, подивимося на збитки громад від дій агресора. Їх обсяг сягає 815,61 млрд грн, а розмір допомоги для відбудови пошкоджених об’єктів, отриманої ОМС з державного бюджету лише 6,83 млрд грн.
Слід зазначити, що місцеве самоврядування відповідально і зважено підходить до використання бюджетних коштів в умовах воєнного стану.
Невиправданим і необґрунтованим виглядає вилучення надходжень ПДФО від оподаткування доходів, одержаних військовослужбовцями до державного бюджету. Протягом усього бюджетного процесу органи місцевого самоврядування з повною відповідальністю реагують на усі виклики у сфері безпеки та оборони, мобілізаційної підготовки, територіальної оборони тощо.
Так, наразі у державному бюджеті недостатньо коштів, але їх не стане більше, якщо заберуть ПДФО з військовослужбовців у місцевого самоврядування.