Міністерство соцполітики виступило з ініціативою зміни правил оформлення субсидій. Це планують зробити для того, щоб люди, які під час війни залишили свої будинки, могли отримати виплати та подати документи на субсидію. В відомстві повідомили, що заяву на допомогу можна буде подати не лише до органів соцзахисту за місцем реєстрації, а й через онлайн-систему Пенсійного фонду.
За чинними правилами для отримання субсидії за новою адресою потрібно повідомити про це орган соцзахисту, який знаходиться за старою адресою, а вже після цього заново оформлювати субсидію. Така процедура займає деякий час. А якщо орган соцзахисту залишився на окупованій території чи в зоні бойових дій, для внутрішніх переселенців це взагалі буде неможливо.
Тому до процесу оформлення субсидій підключать ІТ-системи Пенсійного фонду України. Це дозволить ухвалювати документи громадян на отримання житлових субсидій та пільг у будь-якій точці України. Наприклад, громадяни, які проживали в Херсонській чи Запорізькій області, зможуть оформити субсидію у Львові чи Вінниці і т.д. Крім того, документи зберігатимуться в електронній формі, що забезпечить захист інформації, максимальну інформаційну взаємодію з держреєстром пошкодженого та знищеного майна та іншими державними реєстрами.
“Це не матиме жодного впливу на діючих отримувачів пільг та житлових субсидій, які не змінювали місце проживання. А для осіб, які вимушено змінили місце проживання в зв’язку з бойовими діями, надасть можливість звернутися з питання призначення житлової субсидії чи надання пільг до органів Пенсійного фонду України, а також до ЦНАПів або онлайн – до місцевих органів (через додаток “Соціальна громада”)”, – уточнили в Мінсоцполітики.
Окрім цього, заступник міністра Віталій Музиченко торкнувся теми субсидій у новому опалювальному сезоні. При їх розрахунку буде застосовуватися екстериторіальний принцип. Простіше кажучи, люди зможуть без прив’язки до місця проживання і оформлювати субсидію, і звертатися щодо розв’язання своїх певних проблем. Як і раніше, це можна буде робити через ЦНАП, територіальні громади, електронні кабінети та портал “Дія”. Зараз фахівці міністерства проробляють новий алгоритм.
Музиченко нагадав, що для людей, які втратили роботу під час війни, також передбачено пільги. У таких випадках субсидія оформлятиметься з урахуванням допомоги з безробіття.