Червоний промінь

Померла Єлизавета ІІ. Життєвий шлях Її Величності, котра правила 70 років

Королева Великої Британії та Північної Ірландії Єлизавета II померла у віці 96 років у своєму замку Балморал у Шотландії. Це сталося сьогодні, 8 вересня. Сумною звісткою поділився Букінгемський палац, її також поширила королівська родина Великобританії в соцмережі Twitter. Перед цим лікарі заявили, що стан здоров’я покійної королеви викликає занепокоєння, і вона перебуває під наглядом лікарів. До замку прибули члени родини Єлизавети – її діти, онуки та правнуки. У країні оголошено 10-денну жалобу.

Життєвий шлях Єлизавети ІІ був сповнений цікавих фактів. Вона мала велику сім’ю, чимало захоплень, а монарший трон обіймала значну частину свого життя. Королевою стала, коли їй було лише 26.

Єлизавета II народилася 21 квітня 1926 року в сім’ї герцога та герцогині Йоркських. Після смерті батька Георга VI 6 лютого 1952 року титул перейшов до його доньки, старшої дитини. Зійшла на трон 2 червня 1953 року. Її коронація стала першою, яка транслювалася по телебаченню в прямому ефірі. Під час Другої світової війни вступила в жіночий загін самооборони, пройшла курс водія-механіка санітарного автомобіля і отримала звання лейтенанта. Формально Єлизавета була першим членом Королівської сім’ї, що служив в армії.

У 21 рік Єлизавета вийшла заміж за 26-річного Філіпа Маунтбеттена – принца грецького і данського. Філіп був праправнуком англійської королеви Вікторії і доводився четвероюрідним братом Єлизаветі. Філіп брав участь у Другій світовій війні, був лейтенантом військово-морського флоту. У воєнні роки роман закоханих тривав у листуванні, а їх весілля відбулося в листопаді 1947 року. Цей королівський шлюб став найтривалішим у світовій історії – подружжя прожило разом 73 роки. Філіп помер 9 квітня 2021 року, не доживши 2 місяці до свого 100-річного ювілею.

У Єлизавети і Філіпа народилося 4 дітей, а також було 8 онуків і 10 правнуків. Первістком став принц Уельський Чарльз (1948 р.н.). У 1950 році народилася єдина дочка королеви – принцеса Анна. Через 10 років Єлизавета народила третю дитину – принца Ендрю, герцога Йоркського. У 1964 році з’явився на світ принц Едвард, граф Уессекський.

У британської королеви було кілька хобі крім подорожей, в які вона їздила як з офіційними візитами, так і в приватному порядку. Її цікавили верхова їзда, фотографія та розведення собак. Улюбленою породою була коргі. Перший щеня, коргі на прізвисько Дуки, з’явився у неї в 1933 році. Всього за час свого царювання вона володіла понад 30 коргі, а також розводила спанієлів з лабрадорами. За своє життя Єлизавета побувала в 130 країнах.

Єлизавета займала друге місце за тривалістю правління серед усіх монархів в історії. У вересні 2015 року вона стала британським монархом, який правив найдовше, перевершивши правління своєї прапрабабусі королеви Вікторії. Єлизавета ІІ обіймала трон 70 років поспіль. За час її правління повноваження монарха Великобританії значно скоротилися в результаті реформ політичної системи, а багато земель, які були під владою корони, здобули незалежність.

Британська королева померла в замку Балморал, де полюбляла проводити літні канікули.

Спадкоємцем королівського титулу став первісток пари – принц Уельський Чарльз. Королівська родина опублікувала його першу заяву фактично в якості Його Величності. “Смерть моєї улюбленої Матері, Її Величності Королеви, є моментом найбільшого смутку для мене та всіх членів моєї родини. Ми глибоко сумуємо з приводу смерті дорогого Суверена та Матері, яку дуже любили. Я знаю, що її втрата глибоко відчує всю країну, Королівства та Співдружність, а також незліченну кількість людей у всьому світі”, – сказав він. Церемонія проголошення нового короля Великобританії пройде в Сент-Джеймському палаці в Лондоні, щойно це буде можливо.