Червоний промінь

Виплати, податки, субсидії. Зміни для українців з жовтня

Починаючи з 1 жовтня 2022 року, в Україні діють нові розміри податків, мінімальної заробітної плати та пенсії. Нововведеннями з початку місяця, окрім цього, мали стати урядова програма “Доступна іпотека” та військовий облік жінок. Але запуск програми відклали, оскільки в ній ще є що доопрацьовувати. А обов’язковий облік у ТРКСП жінок скасували – його планують зробити добровільним. Тож що саме змінилося в житті українців з жовтня?

Зросла зарплата – з нею й податки

Найменший розмір заробітної плати з 1 жовтня зрыс на 200 грн – до 6 700 грн. У погодинному вираженні цей показник складатиме 40,46 грн. Після цього зростуть податки та штрафи, залежні від розміру мінімальної зарплати.

Відповідно, збільшився і розмір Єдиного соціального внеску для ФОПів. Відтак ЄСВ для фізичних осіб – підприємців зросте з 1 430 до 1 474 грн. А з четвертого кварталу 2022 року ФОПам третьої групи доведеться платити 4 422 грн ЄСВ.

Збільшено пенсійні виплати

З жовтня 1,7 млн пенсіонерів у віці 70-74 років отримують 300 грн доплати до пенсії. До програми підвищення доходу для осіб поважного віку, ініційованої Президентом, будуть включені 1 676 000 пенсіонерів зазначеного віку, які мають розмір пенсії до 10 340 грн. Таким особам щомісяця платитимуть 300 грн, так, щоб загальна виплата не перевищувала 10 340 грн. В цілому програма доплат для людей віком від 70 років буде поширена на 4 млн пенсіонерів.

Крім того, з жовтня для осіб віком від 70 років, які мають повний страховий стаж (30 років для жінок та 35 – для чоловіків) встановлена ​​мінімальна пенсійна виплата у розмірі 3000 грн. Якщо такі особи мають менший страховий стаж, то виплата становить не менше 2500 грн для пенсіонерів віком від 70 до 80 років, якщо страховий стаж становить 20 років для жінок та 25 – для чоловіків. Для людей віком від 80 років така виплата становить не менше ніж 2600 грн.

У зв’язку зі збільшенням мінімальної зарплати збільшився й розмір мінімальної пенсії за віком у непрацюючих осіб, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж. Їм відтепер виплачують 40% від мінімальної зарплати, тобто 2680 грн.

Відтепер субсидії та пільги виплачує ПФУ

З початку місяця в Україні розпочалася поетапна передача функцій адміністрування житлових субсидій та пільг до Пенсійного фонду. Відсьогодні призначені субсидії та пільги виплачуватиме ПФУ. Виплати будуть здійснюватися незалежно від того, чи є субсидіант або пільговик пенсіонером.

До 1 грудня 2022 року порядок звернення за призначенням субсидій та, власне, механізм призначення житлових субсидій та пільг не змінюється. Усі дані для виплат надійдуть у фонд в електронному вигляді. Після цієї дати звертатися за оформленням житлових субсидій та пільг слід до органів Пенсійного фонду. Зараз вони працюють за принципом екстериторіальності – тобто, незалежно від місця проживання людини. Це зробили для полегшення життя внутрішньо переміщених осіб. Будь-хто може подати заяву до будь-якого сервісного центру ПФУ в кожному куточку України, зазначили в установі.

Що ж до комунальних тарифів, то мораторій на їх підняття ніхто не скасовував. Газові розцінки змінилися лише для тих споживачів, які відмовились від річного фіксованого тарифу на користь змінного місячного.