Червоний промінь

Більше 1000 людей за 4 місяці знайшли роботу за сприяння служби зайнятості

Незважаючи на війну, ринок праці у Запорізькій області стабільний, хоча й зазнав певних змін, повідомила під час зустрічі з журналістами ЦЖС директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік.

Так, зменшилась кількість людей, які перебувають на обліку в центрі. На сьогодні вона становить понад 10 тисяч осіб (торік 13 тис.). Протягом січня-квітня ц.р. 1053 людей знайшли роботу, серед них – 376 внутрішньо переміщених осіб. 308 ВПО працевлаштовані з наданням роботодавцям компенсації витрат на заробітну плату.

Зменшення кількості зареєстрованих у службі зайнятості Ірина Дуднік пояснила переміщенням людей і змінами в законодавстві. Зараз людина, яка стоїть на обліку в центрі зайнятості, отримує допомогу по безробіттю лише протягом 90 діб. Майже на третину скоротилася кількість вакансій на підприємствах. Роботодавці зацікавлені в кваліфікованих робітничих кадрах, але на обліку мало чоловіків. Натомість майже дві третини жінок, які потребують працевлаштування, мають вищу освіту і, на жаль, дуже невтішну перспективу знайти роботу за фахом.

Центри зайнятості активно співпрацюють з навчальними закладами. Це дозволяє шукачам роботи підвищити кваліфікацію або навіть отримати новий фах за рахунок ваучерів. Цей сертифікат дозволяє безоплатно опанувати професію в закладах технічної освіти або отримати другу вищу освіту за іншою спеціальністю.

За направленням обласної служби зайнятості професійне навчання пройшли 64 безробітних. Для підтримки конкурентоспроможності окремих категорій громадян видано ваучери на перепідготовку, підвищення кваліфікації 74 особам. З них ваучер на навчання отримали 29 ВПО.

Ще одним напрямком співпраці є суспільно-корисні роботи. Мешканців області залучають до «Армії відновлення». З початку року в регіоні до програми долучилося майже 2 тисячі працівників – частина з них отримали постійне місце роботи. 

На тимчасових працівників розповсюджуються всі соціальні гарантії, як при звичайному працевлаштуванні, а також виплачується грошова винагорода – 1,5 мінімальні заробітні плати. А це, як зазначає Ірина Дуднік, 12 тисяч гривень. 

– Ми зацікавлені у довготривалій співпраці. Є випадки, коли після визначеного терміну осіб працевлаштовували на постійній основі. Роботодавці бачать потенціал та забирають людей на підприємства, – повідомила директорка обласного центру зайнятості. Також наголосила, що наразі активно співпрацюють з громадськими організаціями, благодійними фондами, Червоним Хрестом, «Добробатом» та ін.

Вагомий пакет послуг служба зайнятості надає ветеранам. Зокрема гранти учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їхніх сімей на створення або розвиток власної справи.

Програма передбачає надання грантів на суми:

до 250 тисяч гривень – для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни та/або другого з подружжя – за умови створення щонайменше 1 робочого місця;

від 250 тисяч до 500 тисяч гривень може отримати учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни та/або другий з подружжя учасника бойових дій за умови створення щонайменше 2 робочих місця.

від 500 тисяч до 1 млн гривень зможе отримати учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни, якщо він не менш ніж 36 місяців був зареєстрований як ФОП до моменту подання заяви.

Головна умова — створити від 4 робочих місць. Співфінансування за цією програмою передбачає: не більше 70% надає держава (сума гранту), 30% — власні кошти підприємця.

Максимальний період реалізації бізнес-проєкту за наданим грантом складає 3 роки.

Впродовж січня-березня 2024 року в центрах зайнятості Запорізької області отримували послуги 137 учасників бойових дій, з них мали статус безробітного 129 осіб. 8 учасників бойових дій працевлаштовані на запорізькі підприємства. Також слід зазначити, що 3 ветерани та 1 дружина учасника бойових дій отримали гранти на створення або розвиток власного бізнесу, – каже Ірина Дуднік.

Кількість вакансій у базі даних служби зайнятості регіону на 1 травня становила 964 одиниці. На одну вакансію в середньому претендувало 11 осіб.

– Робота є, ми надаємо пропозиції, головне – щоб було бажання працювати, – запевнила Ірина Дуднік. Вона відповіла на усі запитання учасників зустрічі, зокрема, й щодо працевлаштування медійників і пошуків джерел фінансування ЗМІ.

Додаткову інформацію щодо працевлаштування можна отримати в Contact-центрі ЗОЦЗ за номером 0 800 33 67 28.

Наталія СТІНА.

Фото Геннадія СТІНИ