Правила спадкування змінилися в Україні з понеділка, 19 червня. Повертаються строки для прийняття спадщини, що діяли до війни.
Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів № 469.
Детальніше про зміни
З початком повномасштабної війни Кабмін ухвалив постанову № 164. Вона на період воєнного стану (але не більше, ніж на 4 місяці) зупинила строки для прийняття спадщини в Україні (пункт 3 Постанови). Виходить, що до загального 6-місячного строку від смерті спадкодавця на прийняття спадщини додавалося ще 4 місяці. Тобто, загалом – 10 місяців.
9 травня 2023 року Кабмін ухвалив постанову №469, яка скасовує цей пункт. Отже, строки для прийняття спадщини будуть обраховуватися за довоєнними правилами. Українцям будуть давати 6 місяців з моменту відкриття спадщини (стаття 1270 Цивільного кодексу).
Постанова була опублікована 18 травня, а зміни набувають чинності через місяць після її опублікування – 19 червня.
Як змінились правила під час війни
Через воєнний стан останнє місце проживання померлого наразі вже не має значення. Українці можуть звернутися до будь-якого нотаріуса, який працює на підконтрольній Україні території.
Спадкування може відбуватися за заповітом (письмовий документ, в якому людина вказує, кому дістанеться набуте нею майно після її смерті) і за законом (якщо заповіту не було).
Що не можна отримати в спадок:
- особисті немайнові права (наприклад, авторство на книгу або комп’ютерну програму);
- право на відшкодування шкоди, що була завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
- право на аліменти, пенсію, допомогу або інші схожі виплати;
- право на участь в юридичних особах та право членства в громадських організаціях, політичних партіях.
Чи мають онуки право на спадок, якщо немає заповіту
Раніше адвокат сайту Pro Гроші вже пояснював про те, якщо померла особа не склала заповіт, то спадщина розподіляється почергово:
- перша черга – батьки, дружина/чоловік та діти померлого;
- друга – бабусі, дідусі та онуки;
- третя – рідні дядько та тітка;
- четверта – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадкової справи.
У такому разі, якщо перед онуками немає попередньої черги, то вони матимуть право на спадщину за законом. Якщо у померлої особи залишається хтось із першої черги, то онуки зможуть отримати спадщину лише за заповітом.