Червоний промінь

Вперше в історії ЗАЕС повністю зупинилася. Чим це загрожує?

Сьогодні, 25 серпня, сталося повне відключення Запорізької атомної електростанції від енергомережі. Це трапилося вперше за всю історію її існування, повідомили в “Енергоатомі”. Поки що власні потреби АЕС в електроживленні забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв‘язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС. Тиждень тому фахівці установи дали невтішний прогноз в випадку, якщо це станеться.

Відомо, що російські окупанти спричинили пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, розташованої поруч із ЗАЕС, а також в лісах, що в околицях станції. Внаслідок цього міста Мелітополь, Херсон, Енергодар, Бердянськ та деякі населені пункти Херсонської області залишилися без світла та води. Двічі відключалась остання (четверта) лінія зв’язку ЗАЕС із енергосистемою України – ПЛ-750 кВ ЗАЕС – “Дніпровська”. Три інших лінії зв’язку раніше були пошкоджені під час рашистських обстрілів. Спрацював аварійний захист – єдині два енергоблоки, що були в роботі до цього, відключилися від мережі. Таким чином, дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – вперше в історії.

Зараз ведуться пускові операції з підключення хоча б одного з енергоблоків. Зауважень до роботи автоматики і систем безпеки немає.

У місті-супутнику атомної електростанції Енергодарі радіаційний фон залишається в нормі, підкреслив мер Дмитро Орлов. Жодних препаратів вживати не потрібно. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в свою чергу застережив, що через обстріли без електропостачання залишилися лікарні: під загрозою люди на апаратах штучної вентиляції легень та у реанімації.

Сьогодні під головуванням очільника ЗОВА Олександра Старуха за участю профільних підрозділів відбулась нарада з питань підготовки евакуації населення у випадку надзвичайних ситуацій на ЗАЕС. Обласна влада продовжує відпрацьовувати деталі пов’язані з організацією оповіщення населення та точками збору у випадку евакуації. У разі виникнення НС через дії російських окупантів відпрацьована система термінового оповіщення населення про порядок дій та конкретний вид небезпеки доступними методами та на всіх доступних інформаційних ресурсах. Розроблено декілька планів, що розраховані на тимчасово окуповані та на підконтрольну території. Це дозволяє розрахувати всі можливості та перепони для евакуації цивільних, заявили в Департаменті культури та інформаційної політики ЗОВА.

Раніше НАЕК “Енергоатом” наголошував, що зупинка роботи ЗАЕС наблизить сценарій радіаційної катастрофи. Через відключення генераторів ЗАЕС від енергосистеми України їх не можна буде використовувати для роботи на власні потреби охолодження палива у разі знеструмлення станції. Це наблизить можливий сценарій радіаційної катастрофи на найбільшій атомній електростанції Європи. Якщо ЗАЕС не матиме зв’язку з українською енергосистемою, то перейде в режим блекауту, а це все зробить можливим її підключення до енергосистеми РФ.

“Саме так здійснюється ядерний тероризм”, – зазначили в установі.