У Запоріжжі відбулася традиційна акція вихідного дня на підтримку захисників країни, переважна більшість яких знаходиться у полоні вже третій рік.
Навпроти площі Митців рідні військовополонених встановили незвичайну ялинку. Символ новорічного свята вони прикрасили іграшками з іменами і нагадуванням про тих, на кого чекають з полону.
«У них там немає свят. Ми хочемо вчергове нагадати, що вони не забуті, що ми їх дуже чекаємо. І в інших містах України люди виходять на такі акції, щоб підтримати військових, які третій рік перебувають у ворожому полоні, у російських катівнях.
У першу чергу ми хочемо людям сказати: “Поки ви святкуєте, їх катують”. Усі мають пам’ятати, завдяки кому наше Запоріжжя не окуповане, ми маємо змогу жити і працювати у вільній країні. Сьогодні перехожі зупинялися і запитували, що це за акція, а коли чули відповідь, починали плакати Це така біль…», – зазначила організаторка щотижневих акцій Стелла Орел.
А от після попередньої акції військова волонтерка на своїй фейсбук-сторінці обурювалася негідною поведінкою деяких мешканців міста.
«Вбиває байдужість запоріжців. Яку біль отримують родини полонених, коли бачать таку байдужість людей, коли бачать зневагу, коли люди підходять і запитують: «А скільки вам платять за акцію?»
Це жах, у кого ви запитуєте? У родин полонених, які боряться за своїх рідних, які третій рік виходять на акції, не зважаючи ні на холод, ні на спеку, ні на дощ. І боряться за звільнення своїх рідних з полону. Їхні рідні знаходяться третій рік у полоні, де тортури, холод, голод, знущання, довічні вироки, біль, катування.
Це пекло, через яке вони страждають і вмирають там, не витримуючи звірства ворога! Памʼятайте,завдяки кому ви живете,працюєте, нагадуйте в першу чергу собі про полонених, підтримуйте родини військовополонених, не будьте байдужими. Багато з вас забули про Маріуполь і Азовсталь, але завдяки їх оборонцям країна вистояла!
Обовʼязок тилу – робити все для підтримки фронту і повернення з полону військовополонених!
В полоні більше 2000 захисників, безліч безвісти зниклих з різних напрямків. Боріться за них, як вони боролися за нас! Нагадуйте всьому суспільству і владі про нашу біль, про захисників України,які знаходяться у катівнях ворога», – з болем написала Стелла Орел.
Офіційно
Військовополоненим передали 1500 пакунків
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що напередодні Різдва Христового має гарні новини для родин військовополонених та незаконно увʼязнених цивільних.
За сприяння Міжнародного Комітету Червоного Хреста український Омбудсман на території республіки білорусь зустрівся з російською уповноваженою з прав людини тетяною москальковою і мав з нею предметну розмову.
“Підсумки:
- Передали списки військовополонених, обговорили питання їхньої верифікації, а також списки незаконно увʼязнених цивільних.
- Обмінялися посилками та листами для військовополонених. Передали 1500 пакунків з теплим одягом та іншими необхідними речами.
- Відбулася репатріація тіл загиблих воїнів.
А також обговорили шляхи подальшої взаємодії задля повернення військовополонених, цивільних та вирішення гуманітарних питань”, – написав Дмитро Лубінець у телеграм-каналі.
Передачу пакунків для військеовополонених Уповноважений ВР з прав людини анонсував під час свого робочого візиту до Запоріжжя, де взяв участь у відкритті Центру захисту прав людини.
“Усі пакунки для військовополонених однакові, вони погоджені обома країнами. Є перелік речей, які будуть вкладені і ці пакунки. Додатково ми домовились, що в пакунках будуть листівки від родин.
За можливості листівки будуть писати і військовополонені, ми їх передамо родинам. Також є домовленість, що в пакунки покладемо і малюнки від дітей”, – розповідав Дмитро Лубінець запорізьким журналістам 16 грудня.
Кількість пакунків він не назвав, як і дату, коли вони будуть передаватися, лише зазначив, що процедура має відбутися до нового року.
Коментуючи процес передачі пакунків в ефірі телемарафону “Єдині новини”, Дмитро Валерійович розповів, що передачу пакунків українським військовополоненим російська сторона має проводити під відеофіксацію — щоб у української сторони була впевненість, що вони дійшли до адресатів. Інформації, чи є серед них мешканці Запорізької області, у редакції немає.
Під час зустрічі сторони домовилися про здійснення передачі такої ж кількості пакунків на початку 2025 року.
Дмитро Лубінець, до речі, підкреслив, що обидві сторони не називають кількість своїх військовополонених – “це свідома тактика перемовної групи”. Тільки нагадав, що проведено 58 обмінів, під час яких додому з полону повернули 3767 героїв і героїнь.
“Чи є цифра великою? Доки у полоні буде знаходитися хоч один громадянин чи громадянка України – робота команди буде не на 100% ефективна. Задача — повернути абсолютно всіх”, – зазначив Омбудсман.
Хоча кількість військовополонених влада не називає, ми ж розуміємо, що рахунок йде на десятки тисяч. Якщо обміни будуть йти такими темпами, як зараз, то на повернення захисників та захисниць додому знадобляться десятки років. Як же пришвидчити цей процес?
“У першу чергу — честь і слава ЗСУ, які беруть у полон російських військових. Вони підсилюють наші можливості, наші перемовні позиції для обмінів.
Залучаємо додатково міжнародних партнерів на напрямок повернення військовополонених. Основна країна, яка допомагає — це Об’єднані Арабські Емірати. Низка країн, які допомагають – ведуть перемовини, десь тиснуть на рф, є непублічними.
Що стосується звільнення цивільних заручників росії, ця проблема є чутливо, зокрема, для мешканців ТОТ Запорізької області, то тут ще складніше.
“За попередніми даними, в російських тюрмах перебуває більш ніж 16000 цивільних громадян. Є окремий список цивільних заручників, на обмін військовополоненими вони не вставляються.
Ми декілька разів організовували публічні заходи для привернення уваги міжнародної спільноти, партнерів. Є окремий список щодо затриманих на ТОТ журналістів, через посередників ми передали його до російської сторони, щоб їх звільнили.
Деталі не можу розкривати, але коли кажуть про обмін цивільних, я завжди кажу, що ми не можемо міняти цивільних на російських військовополонених. Це не передбачено ні гуманітарним правом, ні Женевською конвенцією. Ця процедура передбачена винятково для військовополонених.
Але, попри все, нам вдалося звільнити 168 цивільних громадян України. Це невеличка цифра, але є механізм, як ми можемо це робити. Українська перемовна група робить все, щоб повернути з російського полону усіх, в т.ч. журналістів”, – сказав пан Дмитро.
Він також нагадав, що за кожен рік перебування у полоні військовий чи цивільний громадянин отримає 100 тис. гривень. Рішення про виплату приймає спеціально створена комісія.
Члени сімей полонених або зниклих безвісти ветеранів зможуть користуватись їхніми пільгами
Уряд України ухвалив відповідну постанову. Це рішення забезпечить соціальну підтримку родин Захисників і Захисниць. Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів України.
Право на пільги для родин військовополонених або зниклих безвісти військовослужбовців діятиме до моменту звільнення ветерана з полону або визнання його в судовому порядку безвісно відсутнім чи померлим.
Документом, який надає право на пільги, є витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни (ЄДРВВ).
Пільгами зможе користуватись один із членів сімʼї ветерана або ветеранки, який з ним або нею проживав:
- чоловік;
- дружина;
- непрацездатні батьки;
- неповнолітні діти;
- неодружені повнолітні діти з інвалідністю І чи ІІ групи;
- інші особи, які перебували під опікою ветерана.
Фото В’ячеслава Твердохліба і Євгенії Назарової