Україна – підписант Угоди про асоціацію з ЄС. Документ приніс державі немало позитивних моментів. Але він також вимагає інтеграції в європейське законодавство за деякими специфічними нормами. Одна з директив передбачає, що для членства в Євросоюзі Україна має повернути на дороги техогляд. Це й відбудеться, починаючи з 1 січня 2023 року. Які автівки не підлягають технічному контролю та що за документи необхідні водіям, розповів профільний ресурс Auto24.
- уживані авто після перереєстрації протягом 10 днів;
- авто після ДТП, у яких постраждали основні елементи безпеки машини (підвіска, кермо, гальма, сильні пошкодження кузова);
- авто з серйозними неполадками, виявленими під час руху.
При цьому якщо авто нове, його доведеться везти на техогляд тільки через 4 роки після покупки. Якщо легковик використовується для комерційних цілей, його потрібно перевіряти не рідше ніж 1 раз на рік (автомобілі таксі, доставка, машини автошколи і т.д.). Вартість проходження техогляду автівки з урахуванням податків – близько 1 тис. грн. За ігнорування або несвоєчасне проходження водієві загрожують заходи впливу. Перше порушення, коли водія зупинять співробітники поліції без акта про ОТК, потягне за собою штраф 1700 грн. За повторне порушення його позбавлять водійських прав.
Законопроєктом передбачається також чіткий перелік авто, які можуть не проходити обов’язковий технічний контроль. Сюди відносяться:
- транспортні засоби, які не розганяються понад 25 км/год;
- транспортні засоби із двигуном до 125 см³ або з електромотором до 4 кВт.
Проходження техогляду буде можливим лише на спеціальних станціях сервісного обслуговування. Такі станції є у більшості населених пунктів в Україні. На СТО у водіїв попросять перелік документів:
- техпаспорт на транспортний засіб (свідоцтво про реєстрацію ТЗ);
- паспорт громадянина України (якщо ви власник авто);
- доручення на право проходження техконтролю (для фізичної особи);
- для автомобілів на газовому паливі, машин зі спецсигналами (звуковими, світловими) – дозвіл на їх встановлення та використання;
- для машин, що перевозять небезпечні вантажі – свідоцтво про допуск до таких перевезень та свідоцтво про проходження водіїв спеціального навчання.
Усього в країні налічується близько 800 сертифікованих СТО, які мають право проводити технічний контроль. Але якщо техогляд запровадять для всіх авто, заради уникнення масових черг та корупційних ризиків доведеться розширювати мережі станцій, прогнозують експерти.