Червоний промінь

Обережно! Фейк

Ми всі розуміємо, що паралельно з повномасштабною військовою агресією рф веде й інформаційно-психологічну війну. Запускає масові фейки про контрнаступ і втрати Збройних сил України. У пабліках, телеграм-каналах, в інтернеті багато брехливої інформації для деморалізації українців, у той момент коли ми віримо в наше військо і чекаємо успіхів на фронті. Як зрозуміти, які новини є фейкові, і яким джерелам варто довіряти? Прискіпливо потрібно ставитися до всього.

  • Звертайте увагу на повідомленняякі написані занадто емоційно, з багатьма знаками оклику. Якщо у повідомленні читача ставлять перед складним етичним вибором, підводять до того, що винна саме ця людина, а не інша, якщо повідомлення вас лякають чи миттєво обурюють — це може бути фейк. Їх прицільно створюють так, щоб людина не вмикала логіку та увагу, а була зосереджена на емоціях.
  • Дивіться, чи є у постах та новинах посилання на офіційні джерела. Якщо замість них є дані від «інсайдерів» у правоохоронних чи державних структурах, це може бути фейком. Наявність анонімних джерел свідчить не про унікальність інформації, а про її можливу недостовірність. Те саме стосується й повідомлень від експертів. Дуже часто у фейках є посилання на повідомлення організацій чи експертів-аналітиків, яких насправді не існує або вони заангажовані. Перевіряйте імена та назви тих, на кого посилаються в повідомленні.
  • Читайте пости в соціальних мережах чи на сайтах медіа повністю. Зазвичай автори маніпуляцій перекручують заголовки, але вже на третьому абзаці тексту стає зрозуміло, що ситуація не така загрозлива, як заявлено в назві.
  • Якщо бачите у тексті цифри або результати соціологічних опитувань, загугліть і перевірте їх. 
  • Перевіряйте, хто розповсюджує повідомлення — анонімний канал у телеграмі, група у вайбері? Чи є в інформації заяви посадовців та установ? Якщо так, то зайдіть на сайти організацій чи в профілі людей і перевірте, чи говорили вони це. Наприклад, секретар РНБО Олексій Данілов говорив в інтервʼю польській газеті Wyborcza, що до повномасштабної війни Україна готувалася з 2019 року. А в анонімних телеграм-каналах писали, що нібито Зеленський готувався воювати з росією ще з 2019 року. У перевірці цитат допоможе інструмент пошукової системи Google Fact Check Explorer. Він працює так: ви забиваєте пошуковий запит, наприклад, «Володимир Зеленський», а програма покаже вам, які фейки про нього існують, і дасть посилання на матеріал, що цей фейк спростовує. Наприклад, якщо ви напишете «Бахмут», Google Fact Check Explorer покаже, як росіяни взяли два різних пости Ілона Маска в твіттері і склеїли з них брехню — начебто він радів оточенню Бахмуту російськими військовими.
  • Критично ставтеся до псевдоекспертів. Часто можна побачити пости чи новини, де особиста думка якогось умовного «експерта» подається, як доведений факт. Якщо ви бачите, що людина дає якийсь висновок на новину, і цей висновок вас обурює чи лякає — це маніпуляція. Краще читати аналітику від тих людей, про яких вам відомо, інформацію про яких ви можете легко перевірити в інтернеті, а сама людина має певні маркери, які підтверджують її експертність — профільну освіту, великий досвід роботи у цій сфері тощо.
  • Звертайте увагу на граматичні помилки. Дуже часто росіяни у своїх фейках проколюються саме на цьому, або неправильно перекладають російські слова українською. У фейкових документах, які поширюють росіяни від імені Міністерства оборони чи Генштабу ЗСУ, часто неправильно написані імена, назви установ та міст України. На День Незалежності в анонімних телеграм-каналах поширили фейковий документ від імені головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. У ньому йшлося, що за пів року повномасштабного вторгнення загинули 130 тисяч українських військових. У фальшивому документі багато помилок, русизмів та фраз, які не притаманні українському діловому мовленню — «інформація О загиблих» замість «про загиблих»; «отриманих поранення» замість «таких, що отримали поранення».

Наводимо приклад дезінформації

Дії Заходу призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області

У мережі поширюють заяву російського колаборанта Володимира Рогова, який стверджує, що з 2016 року на території Запорізької області зростає кількість хворих на туберкульоз. Він зазначив, що до цього призвели американські біологічні досліди, закриття бактеріологічної лабораторії у Запоріжжі, скасування діагностики туберкульозу для дітей та флюорографічного обстеження, а також реформа оптимізації протитуберкульозної допомоги. Рогов додав, що через дії Заходу 70% пацієнтів мають стійку до лікування форму туберкульозу.

Як насправді?

За даними Центру громадського здоров`я, у Запорізькій області упродовж 2015–2021 років рівень реєстрації нових випадків туберкульозу на 100 тис. населення зменшився з 77 до 50,5. Також кількість нових інфікувань в області зменшилась у 2022 році до 33,5 випадків на 100 тис. населення порівняно з 2021 роком. Хоча захворюваність на активний туберкульоз за перші три місяці 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року зросла на 13%.

Ігор Кузін зазначав, що високий рівень захворюваності пояснюється недостатнім рівнем вакцинації та несвоєчасним зверненням до лікаря.  Україна є однією з 9 країн світу, де найбільше хворих на мультирезистентний туберкульоз. У 2022 році в 119 пацієнтів у Запорізькій області вперше діагностували мультирезистентний туберкульоз. Однак високий показник захворюваності на стійку форму туберкульозу — результат не дій Заходу, а недотримання схеми лікування та неефективна система протитуберкульозної  допомоги, яка існувала раніше.

У Міністерстві охорони здоров`я України пояснили, що через нерегулярний прийом ліків або відмову від лікування туберкульозу збудник хвороби набуває медикаментозної стійкості. Відтак, лікування триває довше та є менш ефективним. А такий пацієнт може передавати стійкі форми інфекції оточенню, що впливає на формування найбільш несприятливої форми захворювання.

Також Наталія Кожан, кандидатка медичних наук, заслужена лікарка України, заявляла, що резистентні форми туберкульозу з`являються внаслідок випадків перехресного інфікування у протитуберкульозних диспансерах. Тому у 2019 році уряд України ухвалив Державну стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню. Документ передбачав перехід від стаціонарного лікування туберкульозу до амбулаторного. 

Усі протитуберкульозні установи області мали об’єднати в єдиний в області протитуберкульозний заклад. Кількість стаціонарних ліжок дійсно зменшили, адже пацієнти з легкою формою туберкульозу, які регулярно приймають ліки, перестають поширювати хворобу через 2-3 тижні. В одному з попередніх випусків ми розвінчували фейк про реформи протитуберкульозних диспансерів.

У 2020 році в Запоріжжі створили фтизіопульмонологічний центр на базі обласного протитуберкульозного диспансеру. Із 2007 року в Запоріжжі працює протитуберкульозна бактеріологічна лабораторія, яка проводить діагностику туберкульозу 3-го рівня. 

Як і в інших областях України, у Запоріжжі діагностика туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання безплатні. Ліки пацієнтам видають у фтизіатричному кабінеті або у сімейного лікаря.

Заява Рогова про скасування діагностики туберкульозу маніпулятивна. Адже манту, яку роблять для виявлення збудника туберкульозу, є обов’язковою для дітей, які належать до груп ризику: малюки, які контактували з хворими або мають супутні захворювання, що призводять до послаблення імунітету. Той самий підхід використовують і для виявлення туберкульозу у дорослих: флюорографічне обстеження проводять за наявності симптомів туберкульозу та у групах ризику захворювання на туберкульоз. Окрім цього, із червня 2022 року в Україні впровадили нову методику діагностики туберкульозу в дітей за допомогою тесту Xpert Ultra, який дозволяє більш чітко виявляти хворобу та резистентність до протитуберкульозних ліків.