Червоний промінь

Новий рік без феєрверків

Після повномасштабного російського вторгнення в Україні ввели заборону на використання салютів та феєрверків.

У листопаді 2023 року в Україні почав діяти схвалений Верховною радою закон № 3039-IX, в якому передбачили заборону на використання салютів та феєрверків в Україні. Крім того, народні депутати запровадили штрафи за порушення вимог цього законодавства.

На території Запорізької області Радою оборони Запорізької області та регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області прийняті рішення із заборони продажу та використання піротехнічних виробів на час дії воєнного стану.

Виключенням є піротехнічні засоби класу F1-феєрверки, що мають дуже низький рівень небезпеки і незначний рівень шуму та призначені для використання в умовах обмеженого простору, у тому числі феєрверки, які можуть використовуватися в житлових будівлях.

Що саме потрапило під заборону

Закон № 3039-IX забороняє продаж, передачу та використання таких видів піротехніки:

  • феєрверки класу F2 загального використання під час розважальних заходів на відкритому повітрі в умовах обмеженого простору, які мають низький рівень небезпеки та шуму. Це салютні установки та петарди.
  • феєрверки класу F3 загального використання на відкритому просторі, які мають середній рівень небезпеки та призначені для запуску на великих відкритих площах.
  • феєрверки класу F4 професійного використання виключно особами зі спеціальною підготовкою, які мають високий рівень небезпеки.

Всім відомі бенгальські вогні входять до класу феєрверків F1, а отже не підпадають під заборону. Однак продаж піротехніки класу F1 забороняється особам віком до 16 років. До цього класу також входять феєрверки-свічки та хлопавки.

Які штрафи за салюти та феєрверки в Україні

Покарання за феєрверки та салюти передбачені не лише для громадян, які їх використовуються, але й для продавців.

Штрафи для продавця:

  • за порушення порядку провадження господарської діяльності – від 17 до 34 тисяч гривень з конфіскацією продукції та доходу від вчинення правопорушення;
  • за порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів – від 595 до 1020 гривень з конфіскацією піротехніки.

Покарання для громадян:

  • за порушення вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях – від 85 до 255 гривень;
  • за хуліганство – від 17 до 34 тисяч гривень або арешт до 6 місяців, або до 5 років обмеження волі.
  • за хуліганство групою осіб – до 5 років обмеження волі або до 4 років позбавлення волі.