Червоний промінь

Компенсація за зруйноване житло: алгоритм дій для постраждалих

Рано вранці 10 серпня російські терористи вдарили по селищу Кушугум. Одна людина загинула, понад 30 осель було пошкоджено або зруйновано. Через дії РФ невинні люди залишилися без домівок. Проте вони мають право на те, аби держава компенсувала їм за це деякі кошти. Щоб зробити це, варто знати алгоритм дій. Його на офіційній сторінці в Facebook нагадала Кушугумська селищна рада. Це стосується не лише постраждалих в селищі, а й кожного простого українця, хто також втратив житло через військову агресію.

Пошкодження фіксуються у декілька етапів. Перший – ДСНС має зафіксувати сам факт події. Другий – власник майна має подати у правоохоронні органи заяву про кримінальне правопорушення, а також повідомлення про пошкоджене майно. Це можна зробити кількома способами:

  • засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал “Дія”);
  • з використанням мобільного додатка порталу “Дія”;
  • через ЦНАП (центр надання адміністративних послуг);
  • через нотаріуса.

Окрім власника, повідомлення може подаватися:

  • замовником будівництва (щодо об’єктів, які не введені в експлуатацію);
  • інвестором (щодо об’єктів, які не введені в експлуатацію);
  • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів (у разі, якщо житлове приміщення викуплене, але на нього не оформлене право власності);
  • балансоутримувачами;
  • спадкоємцями (правонаступниками) вказаних осіб.

Якщо об’єкт належить кільком співвласникам, то повідомлення подається на праві спільної часткової власності (кожна особа має частку у власності):

  • якщо повідомлення подається через портал “Дія” – повідомлення подається кожним співвласником;
  • якщо повідомлення подається через ЦНАП або нотаріуса – може бути подане спільно;
  • на праві спільної сумісної власності (зазвичай власність подружжя) – може бути подане одним зі співвласників.

А от просто прописана у квартирі чи будинку особа або орендар (якщо він не є балансоутримувачем) таке повідомлення подати не може. Проте це можна зробити незалежно від місцеперебування особи, яка її подає, і воно вважається отриманим одразу в день подання. Особа, яка подала повідомлення, отримує інформацію про реєстрацію такого повідомлення автоматично через портал “Дія”. Якщо повідомлення подано онлайн, подавати його офлайн не потрібно. Різниці між офлайн та онлайн повідомленнями немає.

Третій етап – проведення оцінки збитків, що має бути завантажена до Єдиної бази звітів про оцінку. Виконком має створити комісію та організувати обстеження, яке проводиться із залученням профільного спеціаліста, та за результатами якого має бути складений звіт, що має бути завантажений до Реєстру будівельної діяльності. Втім, за погодженням з виконкомом, власник може самостійно замовити обстеження та повідомити виконком про його результати. Однак важливо пам’ятати, що звіт обов’язково має бути завантажений до Реєстру будівельної діяльності.

Варто мати на увазі, що наразі немає закону про відшкодування шкоди, тож неможливо спрогнозувати, чи буде такий закон вимагати здійснення оцінки лише суб’єктами оцінки, визначеними виконкомом або військовою адміністрацією. Тому не зайвим буде письмово звернутись до виконкому або військової адміністрації за наданням роз’яснення.