Червоний промінь

В лікарнях почали працювати капелани

В умовах повномасштабної війни надзвичайно важливий цілісний підхід до надання медичної допомоги, який враховує як фізичні, так і психосоціальні аспекти кожного пацієнта. Тож в українських лікарнях починають працювати капелани. Вже сьогодні в окремих медзакладах Франківщини, Київщини та Львівщини “духовні” лікарі офіційно прийняті на роботу. Про це 24 жовтня розповіли в Міністерстві охорони здоров’я.

В українському законодавстві існує такий вид втручання з підтримки пацієнтів як духовна опіка. Минулого року професію “капелан в охороні здоров’я” було внесено до Класифікатора професій ДК 003:2010. Наказ МОЗ № 1782 від 30.09.2022 визначає капеланів як професіоналів з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки. Згідно з документом, працювати на цій посаді можуть особи, які здобули диплом за спеціальністю “Богослов’я” (не нижче бакалавра) або вищу духовну освіту такого ж рівня. До 1 січня 2026 року вони мають пройти спеціалізацію за фахом “Клінічне душпастирство”. Схожу підготовку лікарі-капелани проходять в більшості країн світу, пояснили в МОЗ.

У багатьох провідних країнах світу ця посада прирівняна до лікаря та психолога. Капелан також є повноправним членом мультидисциплінарної команди медичного закладу. “Саме він традиційно здійснює духовну опіку. Капеланська робота поширюється не лише на пацієнтів, а також на членів їх сімей та медичних працівників й інший лікарняний персонал. При цьому капеланські служби формуються із обов’язковим дотриманням принципу міжконфесійності”, – кажуть в міністерстві. Користуватися послугами капелана не примушують, це добровільна справа кожного.

Наразі розроблено кваліфікаційну характеристику професії “капелан в охороні здоров’я” для включення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників галузі охорони здоров’я. Окрім цього, опрацьовується проєкт Положення про капеланську лікарняну діяльність. За участі Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій та Асоціації капеланів України опрацьовуються вимоги до клінічної підготовки капеланів відповідно до кращих міжнародних стандартів.