Великодню виставку вишиваних писанок презентували сьогодні у Центр журналістської солідарності Запоріжжя майстрині громадської організації «Запорозькі Берегині», які створили понад 130 неповторних неймовірних писанок.
– Наш Великодній проєкт ми розпочали ще з 2022 року, – розповідає голова організації Олена Шевчук. – В межах проєкту у цьому році ми вперше презентуємо ще один – “Запорізький край у писанці”. 23 писанки, які створили наші Берегині, присвячені тимчасово окупованим містам та селищам області , а також тим, де зараз відбуваються запеклі бої. На кожній писанці – символіка цього міста чи селища.
Унікальну вишиту колекцію писанок створили запорізькі майстрині Людмила Гармаш, Лариса Середа, Віра Лобач, Тетяна Дем’янова, Тетяна Соловйова, Лідія Лелека, Анна Мартенс, Ольга Маленко та київська майстриня Вікторія Бієнко.
– Коли ми вишивали наші великодні писанки, присвячені нашим героїчним містам і селам, кожна з нас вкладала у свою творчу роботу власні асоціації про конкретну територію нашої області, чи тимчасово окуповану, чи ту, яка потерпає від постійних ворожих обстрілів, – розповідає майстриня Людмила Гармаш.- Зокрема, моя асоціація про Вільнянськ – це вишиванка для немовляти, присвячена хлопчику, який загинув у пологовому будинку, куди потрапив ворожий снаряд. Гуляйполе – це моє місце сили дитинства, моя мама звідти родом. Тому на моїй великодній гуляйпільській писанці – поля, гаї, річка Гайчур і маки, що квітнуть. Оріхів – це міцний незламний горішок, який тримає рідне Запоріжжя, бо наше місто – це Хортиця з її козацькою славою і могутній Дніпро – «ми живемо на своїй, Богом даній, землі».
– А моя асоціація про Бердянськ – це бердянський бичок і наше лагідне море, – продовжує Лариса Середа.- Мелітополь – солодка черешня, місто краси, кохання і запаху медового літа. Приморськ – блакитне небо, тепле море і колосся пшениці. Тому життя перемагає у моїх вишитих великодніх писанках!
Писанки Тетяни Соловйової про Приазовський район – на якому гарбузове поле і соняшник, Михайлівку – де золоте колосся, небесна далечінь і найдовший млин, збудований менонітами, а ще Кирилівку – тут сонце, море і дерево життя.
Асоціація Тетяни Дем’янової про Кам’янку- Дніпровку, вкладена у великодню писанку, звісно, це помідор, а про Велику Білозерку – зірка свободи.
Київська майстриня Вікторія Бієнко створила маленьке дерево і триптих великодніх писанок, які символізують молоду Україну (тендітне синьо-жовте деревце) і наше минуле, теперішнє і майбутнє – такий сакральний зміст закладений у трьох писанках.
Волонтерка Віра Лобач створила одразу 20 неповторних вишитих писанок, а викладачка Лідія Лелека вишила свої роботи бісером.
Творчі ініціативи «Запорозьких берегинь» підтримує і начальник управління департаменту культури і туризму Запорізької міськради Олексій Максименко, який також завітав до Центру журналістської солідарності Запоріжжя, аби розповісти про реалізацію спільних проєктів, які, за його словами, допомагають нам дізнатися «хто ми є насправді, що є нашим корінням і хто наші пращури».
«Запорозькі Берегині» запрошують усіх охочих помилуватися неповторною колекцією великодніх писанок до бібліотеки, що по вулиці Незалежної України, 68, «А», де 20 квітня об 11.00 відбудеться презентація виставки.
О 12.00 на вас чекатиме майстер – клас з виготовлення великодньої пташки, який проведе Марина Широкова, і виставка унікальних мотанок від Інни Євстигнеєвої і Людмили Гармаш.
28 квітня членкині організації «Запорозькі Берегині» планують прикрасити Великодне дерево на площі Маяковського і запрошують усіх охочих на фотосесію. А 16 травня у Всесвітній День вишиванки майстрині традиційно завітають до Запорізького перинатального центру, аби подарувати писанки мамам, які народять своїх немовлят саме цього дня.
Наталія СТІНА.
Фото Геннадія СТІНИ