Червоний промінь

«Українські палаци. Золота доба: палац у Біленькому»: цікаві факти з життя козацької родини Миклашевських та їхньої садиби

24 грудня о 12.10 на телеканалі 2+2 вийде новий випуск історичного циклу Акіма Галімова «Українські палаци. Золота доба». Автори розкажуть історію родини Радзивілів, яка понад 400 років володіла замком в Олиці, та садиби славетного козацького роду Миклашевських на Запоріжжі.

Епізод «Українські палаци. Золота доба: палац в Олиці» присвячений унікальному маєтку на Волині. Перший бастіонний замок в Україні звели у 16 столітті за наказом князя Миколи Радзивіла, якого ще називають Чорним. Реконструкцію палацу було завершено вже за часів його онука Альберта Радзивіла, який був впливовим діячем і справжнім багатієм. За часів Альберта місто активно розвивалось: в Олиці проводилися масштабні ярмарки, а також полювання, на які приїздила знать з усієї Європи. Поруч з маєтком він збудував костел з неймовірним оздобленням, у криптах якого спочиває декілька поколінь цієї родини.

У часи свого розквіту Олицький замок вирізнявся помпезністю: його інтер’єри прикрашали тисячі картин й речі зі срібла. Але найбільший артефакт роду Радзивілів – це мапа, що найточніше показує східноєвропейські землі початку XVII століття.

У XVIII столітті російські військові розграбували маєток, а пізніше, вже за радянських часів, він зазнав значних змін. Проте завдяки архівним документам, кресленням і фото глядачі 2+2 зможуть побачити, як змінювався Олицький замок протягом століть.

У другому випуску «Українські палаци. Золота доба: палац у Біленькому» розкриють найцікавіші факти з життя відомої козацької родини Миклашевських та їхньої садиби у Запорізькій області. Засновник маєтку, громадський діяч Михайло Миклашевський, дбав про благоустрій села Біленьке та його жителів. Але найбільше до розвитку цих земель доклався його дядько Андрій, якого можна назвати «Індіаною Джонсом XIX століття». Саме він розшукав тут скіфські скарби, зокрема зброю та побутові речі кочового народу. Всупереч правилам імператорської комісії, дослідник не віддав артефакти до Петербурга, а залишив їх в Україні.

Садиба Миклашевських пережила більшовицьку революцію, Другу світову війну, але сьогодні знаходиться під загрозою руйнації, бо стоїть за 20 км від тимчасово окупованого Енергодара.

Які таємниці князівського роду Радзивілів приховує Олицький палац, чи правда, що його атакував гетьман Богдан Хмельницький, та як Андрію Миклашевському вдалося відшукати та вберегти від російських імперців безцінні скарби скіфів – дізнавайтесь у проєкті «Українські палаци. Золота доба».

Шеф-сценарист проєкту: Руслан Шаріпов. Режисерка: Дарія Саричева. Продюсери: Станіслав Зурахов, Анна Шмуляр, Юліан Акулов.

Другий сезон історичного документального циклу «Українські палаци. Золота доба» створено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку [USAID].

На фото: 3d-модель садиби Миклашевських