Червоний промінь

Масниця

Сьогодні, 11 березня, починається Масниця.

Це свято присвячене проводам зими та зустрічі весни. Головною традицією цього періоду, безумовно, є випікання і смакування млинців. 

 Масниця – це цілий тиждень перед початком Великого посту. Оскільки Великий піст у 2024 році розпочинається 18 березня і триватиме до 4 травня, то Масниця пройде з 11 по 17 березня. 

У Масниці переплелись язичницькі традиції проводів зими та зустрічання весни, які наклались на православний церковний календар. Свято нагадувало неодруженим про важливість створення сім’ї, а спалене в кінці тижня солом’яне опудало – про перемогу весни над зимою.

Цілий тиждень перед Великим постом уже заборонялось їсти страви з м’ясом. Але на зміну їм приходили традиційні для України вареники, налисники, млинці зі солоними начинками, сирники та інші страви з молока, яєць і сиру.

Кожен тиждень Масниці має свою назву і традиції. Перший день має назву «Зустріч» і тому заведено запрошувати до себе найближчих, пригощати їх смаколиками.

Так, в понеділок невістки відвідували своїх батьків. Також цього дня робили солом’яні опудала і починали готувати святкові страви.

У вівторок відбувалися оглядини наречених, а молоді хлопці та дівчата знайомилися й запрошували один одного на гостини.

У середу зяті приходили в гості до тещі на вареники та млинці.

У четвер починалися масові гуляння, співи, танці, стрибки через багаття, змагання серед чоловіків на силу та вправність.

У п’ятницю кожна теща мала відвідати дім зятя й скуштувати там різних смаколиків.

У суботу заміжні жінки запрошували в гості  зовиць, тобто сестер чоловіка, та й взагалі всіх його родичок жіночої статі.

Останній день Масниці – неділя, зветься “прощеною”, тож слід було від щирого серця просити пробачення та пробачати.  

Якщо зараз їстівним символом Масниці українці вважають млинці, то раніше це були вареники, начинені  домашнім сиром. До вареників господині обов’язково подавали масло та сметану. 

Рецепт тонких млинців від Євгена Клопотенка

ІНГРЕДІЄНТИ

 

МЛИНЦІ НА МОЛОЦІ: ПОКРОКОВИЙ РЕЦЕПТ

 
 КРОК 1

В миску, в якій будете замішувати тісто вбийте 2 яйця, додайте 2 ст. л цукру, 1/3 ч. л. солі та влийте 2 ст. л соняшникової олії. перемішуйте віничком до об’єднання компонентів.

 КРОК 2

Влийте 340 мл молока та знову перемішайте віничком. Цукор і сіль мають повністю розчинитися.

 КРОК 3

Порціями додавайте 130 г борошна та продовжуйте добре вимішувати віничком. У вас має вийти рідке тісто. Залиште його відпочивати на 10 хвилин.

 КРОК 4

Змастіть розігріту пательню соняшниковою олією за допомогою кулінарного пензлика.

 
 КРОК 5

Ополоником виливайте тісто на середину сковорідку та розподіляйте її по всьому дну, нахиляючи пательню з боку в бік.

 
 КРОК 6

Як краї млинця стануть коричневими, перевертайте його на інший бік. Так само смажте всі млинці та складайте їх один на один. За бажанням кожен змащуйте вершковим маслом.