Сьогодні «Запорозькі Берегині» принесли у наш Центр журналістської солідарності свято – колекцію вишитих авторських новорічних кульок – перших передвісників Різдва і Нового року. Талановиті майстрині вишили більше 200 надзвичайних кульок і процес ще триває. Ними будуть прикрашені головні ялинки Запоріжжя.
Перед початком новорічно-різдвяного марафону очільниця ГО «Запорозькі Берегині» Олена Шевчук та майстрині Людмила Гармаш, Лариса Середа, Тетяна Соловйова, Анна Мартенс, Віра Лобач розповіли журналістам про свій новий проєкт, що символізують вишиті прикраси, які коди і обереги в них зашифровані. Але розпочала свій виступ Олена Шевчук загалом із теми культури:
– Цього року ми відкрили українські мовні курси 14 вересня під егідою Запорізької міської ради. Наприкінці місяця по Запоріжжю вдарили 13 КАБів, у цей день слухачі курсів мали відвідати виставу у театрі ім. В.Магара, я сумнівалася, чи зберуться люди. І марно – прийшли всі 40! У фойє театру грав оркестр, всі посміхалися, а потім із задоволенням дивилися виставу. Культура – це дуже важливо, особливо для нашого прифронтового міста! Потрібно, щоб люди вчили українську мову, ходили на вистави, концерти. Військові на фронті захищають український народ, нашу культуру. Буде культура – буде нація! – наголосила пані Олена.
Одна команда наших берегинь займається волонтерством – шиють антидронові плащі, балаклави, ноші, адаптований одяг для поранених для шпиталів України. Друга – підтримує і розвиває культурний напрямок. Першу колекцію кульок вишили ще наприкінці 2021 року, відчуваючи, що буде велика війна. «Але ми – незламні українки, тому створили прикраси з надією на краще, подарували храму Святої Трійці, владиці Фотію. Це дуже красиво: церква вся в золоті й дві ялинки прикрашені нашими кульками з українською вишивкою. Все яскраве як наша Україна. У 2022 році, незважаючи на обстріли, відсутність світла, всеодно працювали над вишивкою кульок, щоб залишити спогад про цей важкий час, бо ми не скорилися, не злякалися, підтримуємо моральний дух земляків. Другу колекцію подарували друзям з ДСНС, адже вони першими виїжджають на прильоти, після обстрілів рятують людей.
Минулого року знову створили чудові вишиті роботи і подарували їх місту – була прикрашена ялинка у Незламному Хабі. Чимало запоріжців із задоволенням фотографувалися біля неї», – розповідає Олена Шевчук.
Цьогоріч з’явилася нова неймовірна колекція: бо її підготували 20! прекрасних майстринь. За традицією до команди приєдналася Вікторія Бієнко з м.Києва, нині вона створила 40 кульок з бісеру. Учасниці курсів з української мови вишили свою колекцію під керівництвом Людмили Гармаш. Одну роботу виконала Даша Гурова – волонтерка Червоного Хреста. Кілька іграшок вишили Дем’янови, Лелеки. Дуже різні люди долучалися до проєкту. Але, на мою думку, найбільш глибокі й вишукані твори у запорізьких берегинь, які вкладали в них всю свою душу і тепло сердець.
Найпершою 30 унікальних кульок, справжніх витворів мистецтва, вишила потужна майстриня Віра Лобач.
Старовинні техніки, в яких живе енергія цілих поколінь, застосовувала Тетяна Соловйова. Приваблюють погляд орнаменти «Дерево роду», «Віфліємська зірка», «Янголи спасіння», «Воїни світла», «Лелеки – символ України».
Майстриня Анна Мартенс своїм вишивкам дала умовну назву «Український візерунок», тут і зірка Алатир, і Тризуб – така собі вишивана броня українців. Трохи допомагала і сестра з Одеси, яка володіє вишивкою гладдю.
Лариса Середа у своїх роботах відтворила тему духовності, біблейські мотиви. Вона говорить: «Віра продовжує наше життя, тримає нас на цьому світі, дає відчуття, що ми, українці, справжні. Мої роботи у жовтоблакитних кольорах, також присутній піксель. Вони символізують незламність наших воїнів, які тримають над нами небо. Є святе сімейство, Йосип і Марія схилилися над Богонемовлям. Волхви як символ світу, що нам допомагає у боротьбі. Янгол ЗСУ.»
А ще пані Лариса пише лірику, яку колись надрукує під назвою “Незакінчені вірші війни”:
Янгол носить форму ЗСУ,
Жовтоблакитні крила в нього з криці.
Несе надію вічну і живу,
Щоб ми жили під сяйвом світлої зірниці.
У майстрині Людмила Гармаш не тільки учасники курсів вишивали, а й мама, якій незабаром виповниться 87 років. Вона спочатку хотіла лише одну вишивку зробити, а вийшло 10, які назвала «Дерево життя Запоріжжя». У пані Людмили колекція становить 59 робіт і ще вона допомагала у створенні кульок 22 підопічним. Працювала з молитвою, читала 90-й псалом, кодувала певний наратив («Україна назавжди», «Сила нації в єдності»). Так створила колекцію «7 соняхів». По-перше, щасливе число, по-друге, улюблена квітка нашого Півдня. Ще одна її колекція «Український всесвіт» теж складається з 7 кульок, різнобарвних, неповторних, незбагненних, як українська душа, використовуючи складну схему з кодами сили: хрест, зірка Алатир, Берегиня та ромб – символ родючості поля і роду.
Усі вишиті роботи виглядають ніжно і загадково, створюють неймовірну атмосферу національного колориту. Де запоріжці та гості міста цьогоріч зможуть помилуватися дивовижними вишитими іграшками? У храмі Святої Трійці, Незламному Хабі (БК «Орбіта»), перинатальному центрі Запоріжжя, на площі М.Приймаченко (кол. Маяковського), управлінні ДСНС у Запорізькій області та ін.
Так, 1 грудня ц.р. о 17.00 берегині запрошують гостей у Незламний Хаб, де прикрашатимуть міську ялинку, будуть майстер-класи для дітей, виставка ляльок-мотанок. Кожен зможе взяти автентичну кульку, щоб повісити на новорічне дерево і загадати бажання.
Наталія СТІНА