Червоний промінь

Сьогодні – День української писемності та мови. Де слухати радіодиктант?

Вільній та незалежній державі Україні 31 рік. За минулі роки наш народ пережив безліч заборон, а непроста війна за його майбутнє триває й сьогодні. Та незважаючи на це, наша красива, багата, мелодійна і щира мова вистояла, зміцніла та розвивається – як і вся інша культура. Аби завжди про це пам’ятати, щороку 9 листопада в Україні святкують День писемності та мови.

Це свято започаткували ще у 1997 р. На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови у консолідації суспільства тодішній Президент України Леонід Кучма видав Указ № 1241/97 “Про День української писемності та мови”. Дату обрано невипадково: 9 листопада також є Днем вшанування преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці розпочинається писемна українська мова.

З кожним роком, а особливо після початку повномасштабного вторгнення РФ, наша мова стає дедалі популярнішою. Носіїв більшає, молодь частіше популяризує українську в соцмережах та спонукає до її вжитку в повсякденні. І це дає свої плоди. Сьогодні українською розмовляють понад 45 мільйонів людей. За дослідженням Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром Разумкова, 78% українців вважають своєю рідною мовою саме українську.

9 листопада, спеціально до свята, громадян запрошують відзначити його по-особливому. Так, Суспільний Мовник організовує для всіх бажаючих проведення Радіодиктанта національної єдності-2022. Цьогоріч над текстом працювала Ірина Цілик – українська письменниця, режисер, член української культурної та правозахисної організації ПЕН. Читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева.

Радіодиктант розпочнеться 9 листопада об 11:00 за київським часом. Аби почути та написати його, необхідно включити одну з платформ:

Текст диктанту буде оприлюднено 10 листопада. Мета заходу – не стільки перевіряти грамотність учасників, скільки об’єднати людей навколо України в усьому світі, кажуть в Міністерстві культури. До слова, написати диктант зможуть і українці за кордоном. Там для цього облаштовані спеціальні студії, розповіли в Верховній Раді.