Завершився сьомий польовий сезон Пліснеської археологічної експедиції. Під час розкопок працівникам заповідника “Давній Пліснеськ” вдалося знайти 612 музейних експонатів. Також археологи знайшли два житла, одне з яких розкопали повністю. У Львівській ОВА детально розповіли про знахідку вчених. Відомо, що знайдене житло датоване XI ст.
Загальна площа археологічних досліджень становила 400 кв. м. Як розповів директор заповідника Володимир Шелеп, на території заповідника дослідили 11 нерухомих об’єктів. 7 з них – це житлово-господарські забудови, ще 4 – об’єкти мілітарного призначення. “Загалом вдалося виявити 302 музейні предмети. Також спільно з «Рятівною археологічною службою» ми досліджували територію Підгорецького монастиря. Тут вивчали 7 нерухомих об’єктів, серед яких господарські ями, житла. і рештки двох кам’яних фундаментних кладок. У процесі досліджень ми віднайшли ще 310 музейних експонатів”, – зазначив Шелеп.
Серед знайдених предметів є фрагменти керамічного посуду різного часу, вироби з кісток, каменю та металів. Окремої уваги заслуговують 50 унікальних речей: вістря стріл, бронзові кільця, хрестик. Також були виявлені воєнні об’єкти: оборонну лінію, траншеї тощо.
Житло, яке повністю розкопали дослідники, датується ХІ ст. Всередині нього був нижній жорновий камінь. Це є свідченням того, що люди поспіхом втікали – верхній камінь забрали з собою, адже він цінніший, розповіли вчені. Біля житла розташовуються господарські ями, яким від 900 до 1100 років.
Минулого року працівники заповідника реконструювали автентичне слов’янське житло Х століття, в якому можна ознайомитися з побутом давніх слов’ян. “Давній Пліснеськ” перебуває в підпорядкуванні департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА. Очільниця департаменту Олена Василько впевнена, що важливо не лише виявити і належно дослідити об’єкти археології, але й правильно популяризувати цю спадщину, щоб люди розуміли її цінність, пишалися нею і хотіли берегти.