Червоний промінь

Рада рекордно швидко прийняла бюджет-2023

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про держбюджет на 2023 рік. Про це повідомив у Telegram нардеп Ярослав Железняк. “За” проголосували 295 нардепів. Кошторис-2023 має свій рекорд – він був прийнятий найбільш завчасно за всю історію України.

Депутат висловив сподівання на те, що міжнародні партнери в лиці ЄС, США, МВФ та інших оцінять пунктуальність української влади та допоможуть профінансувати державу в частині дефіциту бюджету.

Головним пріоритетом бюджету стане оборона та безпека – на неї планується витратити 50% всього бюджету або 1 трлн 136 млрд грн. До цих витрат, зокрема, входять зарплати, матеріальне забезпечення, закупівля та ремонт техніки. У порівнянні з 2022 роком витрати на оборону мають збільшитися більш ніж у 4 рази. Другою за пріоритетом статтею видатків стануть соціальні програми – виплати пенсій, субсидій, витрати на медицину та освіту. З цією метою планують виділити ще 35% всього бюджету – понад 800 млрд грн, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Бюджет-2023 планується з урахуванням 1,3 трлн грн доходів. Завдяки скоригованим макропоказникам та податковим змінам дохідну частину збільшать на понад 50 млрд грн. Видатки складатимуть 2,6 трлн грн. Прогнозований дефіцит, як і термін прийняття кошторису, теж рекордний – $38 млрд (понад 20% ВВП). Збережено рівень соціальних стандартів: мінімальна зарплата з 1 січня 2023 року становитиме 6700 грн на місяць, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – 2589 грн. Коригування припущень щодо обмінного курсу гривні до долара США на кінець 2023 р. – 45,8 грн/дол. США. При цьому середньорічне значення залишається без змін – 42,2 грн/дол. США.

Уряд вирішив додати видатки на виплати пенсій, ліквідацію наслідків збройної агресії Росії (будівництво, ремонти, купівля людям житла), наукову й науково-технічну діяльність, пільгові іпотечні кредити ВПО. Загалом до другого читання в проєкті держбюджету видаткова частина зросла на 66,8 млрд грн.