Якщо на підконтрольній Україні території Запорізької області отримати пенсію можна без проблем, то зовсім інша ситуація на окупованих територіях. Особливо це питання гостро стоїть для людей, які отримували пенсію через «Укрпошту».
Про ситуацію з виплатами розповіла начальниця Головного управління ПФУ в Запорізькій області Світлана Жмурко.
“Згідно з наданою АТ “Укрпошта” у серпні 2022 року інформацією про населені пункти, у яких відсутня можливість здійснювати виплату та доставку пенсій, Пенсійним фондом України було перераховано пенсії на окремі поточні рахунки АТ “Ощадбанк”, – зазначила Світлана Олексіївна.
За її словами, накопичені упродовж 6 місяців кошти по 35206 одержувачах, які не звертались за їх отриманням, були повернуті АТ “Ощадбанком” Пенсійному фонду України та будуть виплачені пенсіонерам після припинення воєнного стану.
Світлана Жмурко також розповіла, що у березні прийнято Закон, який передбачає, що громадяни, які досягли пенсійного віку, або стали особами з інвалідністю, або втратили годувальника та проживають на тимчасово окупованій території чи на території, де ведуться (велись) бойові дії, зможуть звернутись до органів Пенсійного фонду протягом дії воєнного стану та трьох місяців після його скасування. Пенсія їм буде призначена незалежно від дати звернення, тобто з дати набуття права.
На сьогодні на законодавчому рівні вирішено і питання реалізації права на призначення пенсій громадянам, які були вимушені виїхати за кордон.
“Зазначена категорій осіб може звернутись за призначенням пенсії з відповідною заявою та сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням електронного підпису”, – роз’яснила Світлана Жмурко .
Також, законодавством передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які тимчасово проживають за кордоном, можуть надсилатись поштою.
До заяви про призначення пенсії такі особи додають копії документів, в тому числі документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця та реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом), засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально та додатково документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.
Станом на 1 липня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснено нарахування пенсій 464,1 тис. пенсіонерам, в тому числі через банківські установи – 432,0 тис. осіб, через АТ “Укрпошта” – 32,1 тис. осіб. Середній розмір пенсійної виплати становить 5549,47 грн.
Консультацію з питань пенсійного забезпечення (цивільні та військові пенсіонери), виплати житлових субсидій та пільг, здійснення страхових виплат можна отримати, подзвонивши на “гарячу телефонну лінію” за єдиним безкоштовним номером 0800 609 580. Вона працює при ГУ ПФУ в Запорізькій області з понеділка по четвер з 9.00 до 18.00, у п’ятницю з 9.00 до 16.45.