Червоний промінь

Народ України та Зеленський нагороджені премією Сахарова

Цьогорічними переможцями премії Сахарова від Європейського парламенту стали держава Україна, її народ та президент Володимир Зеленський. Як повідомляє “24 канал”, радісну звістку повідомила голова ЄП Роберта Мецола. Вона щиро привітала хоробрий український народ із перемогою.

Мецола висловила впевненість, що українці борються за те, у що вірять. “В України триває битва за цінності, демократію, свободу та верховенство права. Громадяни ризикують своїм життям. Ніхто більше більше за Україну не заслуговує на премію. Вітання хороброму народу”, – написала вона. Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель доповнив, що премія Сахарова – це данина мужності, стійкості та рішучості українців, які виборюють свою та європейську свободу.

Урочисте вручення премії відбудеться 14 грудня на церемонії у Страсбурзі.

Володимир Зеленський подякував Європарламенту за нагороду. Він підкреслив, що підтримка європейських народів дуже важлива для українців. “Свою вірність цінностям свободи й демократії українці щодня доводять на полі бою проти держави-терориста – Росії. І на цьому шляху для України дуже важлива підтримка народів”, – заявив голова держави.

Премія Сахарова за свободу думки – це щорічна нагорода, яку Європейський парламент присуджує за досягнення у сферах захисту прав і свобод людини, розвитку демократії та відстоювання верховенства права. Її започаткували 1988 року. Минулого року премію Сахарова отримав російський опозиціонер Олексій Навальний, у 2020 – представники білоруської опозиції, у 2018 – український режисер Олег Сенцов.


Андрій Дмитрович Сахаров – учений-фізик, один з розроблювачів водневої бомби, правозахисник, політичний мислитель, громадський і політичний діяч, один з лідерів радянських дисидентів. Будучи радянським дисидентом, Сахаров у 1970 році заснував Комітет із захисту прав людини та жертв політичних переслідувань. Незважаючи на зростаючий тиск з боку уряду, Сахаров не тільки домагався звільнення дисидентів у своїй країні, але також став одним із найсміливіших критиків режиму, втіливши рух проти утисків основних прав. У 1975 році на знак визнання його зусиль А.Д. Сахаров був удостоєний Нобелівської премії миру.