Червоний промінь

Підсумки українсько-російських переговорів у Стамбулі: Давид Арахамія

 
▪️Наша перша перемога переміщення перемовин із Білорусі до Туреччини. Ми бачимо Туреччину як одного із гарантій безпеки для України.
▪️Ми знаємо, що система безпеки світу дала тріщину. Наша пропозиція, ми працювали над форматом, але ми нічого не підписуємо, про нову систему гарантій безпеки для України. Це новий міжнародний договір, який ратифікують. Ми навчені Будапештським меморандумом.
▪️Країни-гаранти за аналогом 5 статі НАТО, протягом 3 днів будуть проводити консультації. Країни-гаранти будуть зобов’язані надати допомогу, в тому числі військову і захист неба.
▪️Серед гарантів Україна бачить країни Радбезу ООН, включно з Великою Британією, КНР, США, Францією, Туреччиною, Німеччиною, Канадою, Польщею, Ізраїлем.
▪️Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій: якщо інші країни хочуть приєднатися, ми дамо їм таке юридичне право.
▪️В нас неврегульовані питання із ОРДЛО і Кримом, тому поки гаранти не будуть працювати на ці території. Деякі країни дали вже попереднє погодження. Це та система на якій ми хочемо побудувати нове майбутнє України. Також ці гаранти мають допомагати вступати в ЄС ⚡️Договір про гарантії безпеки – можливий формат закінчення війни, – Олександр Чалий.
Більше деталей щодо перемовин української та російської делегацій у Стамбулі
▪️Одна з принципових умов підписання майбутнього договору – ніщо і ніхто не буде заперечувати вступ України до ЄС.
▪️Імплементація цього договору буде йти таким чином: референдум, де громадяни висловлять думку, і після цього вже ратифікація парламентами країн-гарантів та парламентом України. Ми маємо отримати підтримку суспільства, аби цей договір дійно був консолідуючим для нас.
▪️Підписання, як і референдум, повинні бути проведені в умовах повного миру. Росія має припинити вогонь.
▪️Договір про гарантії безпеки – це можливість дипломатичними засобами відновити територіальну цілісність і безпеку України.
▪️Ключова вимога – чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки України, які за своїм змістом і формою мають бути аналогічні статті 5 НАТО. Тобто якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії / війського нападу / операції, ми в праві протягом 3 днів вимагати негайних консультацій. І якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного рішення, проблеми, то країни-гаранти мають надати нам військову допомогу, озброєння та закриття небо над Україною.
▪️Якщо нам вдасться закріпити ці положення, то Україна буде готова зафіксувати свій статус як без’ядерної та позаблокової держави у формі постійного нейтралітету. Це історично вже зафіксовано у нашій Декларації про сувернітет 1990 року.
▪️У разі гарантії цих пунктів, ми не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази, іноземні військові контингенти і не будемо вступати в військово-політичні союзи. Проведення військових начань на території України буде мати місце у разі отримання згоди країн-гарантів.
▪️Крим у договорі прописаний окремим пунктом. Ми пропонуємо у ньому зафіксувати позицію росії та України. Протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму і Севастополя. Протягом цього часу наші країни не будуть використовувати збройні сили, аби вирішувати ці питання.
▪️Питання ОРДЛО у договорі також винесені окремим пунктом та мають обговорюватися президентами. Українська сторона знову запропонувала зустріч.
▪️Консультації з країнами-гарантами вже розпочато. Вже через два тижні перемовини можуть бути багатосторонніми, за участю цих держав.