Червоний промінь

Як діяти, якщо побачили поранену людину, яка втрачає кров

У прифронтовому Запоріжжі робота в умовах високого ризику вимагає додаткових знань та навичок, серед таких – здатність надати собі чи колезі першу допомогу.
Майстер-клас з надання першої допомоги провів для запорізьких журналістів тренер Товариства Червоного Хреста України Сергій Сметанкін. На занятті розглядалися види кровотеч і ран та перша допомога потерпілим. Медійники вчилися накладати пов’язки при зовнішніх кровотечах, правильно діяти у випадку внутрішньої кровотечі, при синдромі тривалого здавлювання, шоковому стані потерпілого та травматичній ампутації. На практиці освоїли, зокрема, накладання пов’язок і надання першої допомоги при сильних кровотечах та у випадку потрапляння в рану чужорідного тіла. Як з’ясувалося, його ні в якому разі не можна виймати з рани самостійно. Треба за допомогою тканинних валиків і пов’язки зафіксувати предмет та викликати медиків.
Сергій Сметанкін показав учасникам тренінгу алгоритм першої допомоги при пораненні черевної порожнини і проникаючому пораненні грудної клітини. Ці травми дуже небезпечні, тож вимагають якомога швидшої передачі потерпілого медпрацівникам.
Тренер застеріг учасників тренінгу від необачності під час накладання турнікету і джгута: вони обов’язково накладаються на одяг, а у разі його відсутності – на бавовняну тканину. Це вбереже тіло потерпілого від додаткового травмування.
Загалом, як діяти, якщо побачили поранену людину, яка втрачає кров:
– Переконайтеся, що ви у безпеці. Надання першої допомоги можливе, тільки за відсутності загрози вашому життю;
– Якщо постраждала у свідомості – попросіть притиснути місце її кровотечі. Суть методу – механічно закрити отвір у судині, з якої тече кров;
– Викликайте швидку допомогу за номером 103;
– Надягніть гумові рукавички, щоб захистити себе від потенційного контакту з кров’ю потерпілого;
– Якщо потерпілий не може затиснути свою рану, тисніть своїми руками;
– Зачекайте 4-5 хвилин після зупинення кровотечі та накладіть тугу пов’язку ;
– Контролюйте стан потерпілого.
 
 
 
 
 
 
 
 
Текст і фото Наталії СТІНИ